Přeskočit na hlavní obsah

Vybíráme vodovodní baterie s českou značkou RAVAK

Voda je základním elementem každé koupelny. Na tom, jak ji „zkrotíme“, závisí velká část naší spokojenosti z hotového díla. Ačkoli dnešní doba klade maximální důraz na trendy a  baterie se nabízejí v rozmanitém designu, to nejdůležitější je ukryto zejména v těle baterie. Na co se tedy soustředit při výběru vodovodních baterií?

RAVAK je česká značka, která se proslavila svými kvalitními sprchovými kouty a vanami. Ale věděli jste, že nabízí
i vodovodní baterie? Kromě umyvadlových baterií si můžete koupit sprchové, vanové, a dokonce i termostatické baterie této české společnosti a sjednotit tak koupelnu v uceleném stylu. V dnešním článku vám RAVAK poradí,
jak vybrat vhodnou baterii do koupelny a vysvětlí, proč není vhodné kupovat nejlevnější baterie.

Vodovodní baterie RAVAK podle způsobu použití

PU 014 image RAVAK 2019.jpg
Vodovodní baterie RAVAK Puri harmonicky ladící s jakkoli pojatým interiérem. | Foto: RAVAK

Některé vodovodní baterie RAVAK jsou uzpůsobeny svým designem k použití na okrajích van, umyvadel, bidetů či dřezů. Jedná se
o stojánkové baterie a setkáváme se s nimi nejčastěji. Dalším typem jsou baterie nástěnné, které umisťujeme na stěnu u umyvadel, van, sprch i u dřezů. Při instalaci nástěnné baterie však dejte pozor na rozteč, což je vzdálenost trubek k přívodu teplé a studené vody. Nové koupelny mají rozteč 150 mm, ale při rekonstrukci staré, hlavně panelákové, koupelny se můžete setkat i s roztečí 100 mm. Tato varianta je dožívajícím českým unikátem, takže pokud se rozhodnete shánět odpovídající baterii, ptejte se hlavně u českých výrobců (z dílny RAVAK je to například série Suzan).

Dalším typem jsou skryté podomítkové armatury, jejichž tělo je zabudováno ve stěně, z níž vystupuje jen jejich vrchní pohledová část.
U podomítkových baterií se jedná buď o standardní typ k zabudování přímo do zdi nebo o podomítkové baterie opatřené instalačním tělesem (např. RAVAK R-box). Standardní podomítkové baterie jsou sice levnější, ale nízká cena je vykoupena rizikem špatného zabudování či poškození baterie při samotné instalaci. Chromové části armatury se totiž mohou při instalaci baterie do zdi poškrábat, což v nové koupelně nikoho nepotěší. Pro řemeslníka je navíc velmi těžké dodržet rovinnost a v neposlední řadě může instalace skončit zásadním neúspěchem, pokud řemeslník například při dorovnáváni zdi, nanášení lepidla
a obkládání stěn baterii „utopí“ příliš hluboko do zdi.

Podomítkové baterie s instalačním tělesem jsou sice finančně náročnější, ale ulehčí práci řemeslníkovi, montáž je rychlejší, čistší a odpovídá tomu i kvalitnější výsledek díla.  Baterie je opatřena plastovým boxem, kterým je chráněna vnitřní část těla baterie při zapouštění do zdi a zároveň s ní lze lépe manipulovat, snadněji změřit rovinnost
i přizpůsobovat hloubku zapuštění do zdi. Vrchní část baterie se montuje až po dokončení a obložení koupelny, což odstraňuje riziko poškrábání pohledové části baterie montáží. Instalační boxy najdeme zejména v nabídce zavedených značek jako určitý indikátor toho, že výrobce na svůj sortiment baterií klade odpovídající důraz.    


Vodovodní baterie RAVAK podle způsobu ovládání

Chrome CR 015_Ravak Solo bathtub washbasin 009 Image 2018.jpg
Nejrozšířenějším moderním typem baterií jsou armatury pákové. | Foto: RAVAK

Každému vyhovuje něco jiného a už se zdaleka nemusíme spoléhat pouze na klasické kohoutkové baterie. Manipulace s nimi vyžaduje koordinaci obou rukou a oproti pákové baterii vypadají lépe pouze v retro designu. Nejrozšířenějším moderním typem baterií RAVAK jsou armatury pákové. Jedním pohybem dosáhneme spuštění vody i namíchání její teploty.

Abychom zbytečně vodou neplýtvali, většinou stačí pořízení kvalitní baterie s lehkým, a hlavně plynulým chodem páky. Průtok vody se tak dá nastavit přesně tak, jak potřebujeme. Páku není třeba otevírat na maximum, regulování průtoku je lehké, a tím pádem i úsporné. Kdo nad spotřebou nechce přemýšlet při každém mytí rukou nebo čištění zubů, může využít některý z typů baterií opatřených omezovačem (tzv. eko baterie), který zmenší průtok vody zhruba na 5–7 l vody za minutu (z normativně stanoveného průtoku 12 l za minutu), což bohatě postačí na umytí rukou.

 

Ve sprchách či vanách se vyplatí použít baterie termostatické, které v sobě optimálně spojují hledisko úspor
i bezpečnosti. Zejména ve sprchových koutech menších rozměrů se může snadno stát, že zavadíme zády nebo rukou o pákovou baterii a spuštěný proud vody nás může nepříjemně zchladit nebo naopak popálit. Stejné nebezpečí číhá na děti hrající si ve vaně. Termostatická baterie má promyšlený systém manipulace, který nám nedovolí pustit vodu omylem, a navíc dokáže vyrovnávat teplotu vody tak, aby z baterie tekla voda s teplotou podle našeho přání. Teplota vody se díky termostatu nezmění ani když proud vody během sprchování několikrát zastavíme, abychom se třeba namydlili. A protože termostat se umí vypořádat i s výkyvy tlaku v potrubí, pomáhá předejít nárazovým změnám teplot během doby, kdy používáme sprchu či napouštíme vanu.

vanové baterie RAVAK

Už se neopaříme, když mezitím někdo spláchne na toaletě, už nehrozí ledová sprcha, když někdo v kuchyni začne mýt nádobí. „Termostatická baterie je tak doslova požehnáním pro bydlení v panelových domech. Zde se vždy najde někdo, kdo v čase našeho sprchování pustí vodu a k nepříjemnému zážitku je jen krůček. Chytrá baterie včas upraví průtok horké a studené, takže z ní voda vytéká vždy jen v takové teplotě, jakou jste si sami nastavili“ říká Jan Vágner, specialista sortimentu baterií firmy RAVAK.

Baterie je na straně osazena ovládací hlavicí s viditelným označením teploty vody a blokačním tlačítkem. Základní poloha odpovídá 38 °C. Pokud chcete teplejší vodu, stačí lehce zmáčknout zarážku a pootočit. Systém vědomé volby tak předejde opaření.  Pro děti působí blokační tlačítko na podobném principu, jakým jsou chráněny uzávěry zdraví nebezpečných čistících prostředků nebo léků. K přenastavení termostatu je nutno udělat současně dva pohyby, což je pro malé děti koordinačně těžko překonatelný úkol.  Nejlepší variantou baterie do sprchových koutů jsou podmítkové termostatické baterie, které jsou zabudovány do zdi.

 

Termostatické baterie značky RAVAK najdete v sériích RAVAK Termo, RAVAK 10° a RAVAK Puri.


Kde má vodovodní baterie srdce?

Ravak 10° TD 014 water tap detail Image 2018.jpg
Kvalitní kartuše ovlivňuje nejenom životnost baterie, ale také její hladké ovládání. | Foto: RAVAK

Jakkoli chladným dojmem baterie působí, má srdce, které jí dodává životnost a kvalitu. Jedná se samozřejmě o kartuši. Kartuše je u nejrozšířenějších typů pákových baterií tvořena dvěma keramickými destičkami s otvory. Na kvalitě použitého keramického materiálu a tloušťce destiček závisí kvalita celé baterie. Správně vyleštěné keramické destičky mají naprosto hladký povrch a dokonale k sobě přiléhají tak, aby při naší manipulaci s pákou mohly ovlivňovat velikost průtoku i poměr studené a teplé vody. Levnější typy baterií využívají kartuše méně kvalitní, plastové nebo s menší tloušťkou destiček, kterým hrozí vysoké riziko, že neodolají tlaku vody, korozi nebo případným nečistotám
a hrozí až rozlomení kartuše. Nejčastějším problémem při užívání levnějších typů kartuší je ale nerovnoměrný pohyb jejich destiček, který se projevuje ztíženým ovládáním baterie.  

Protože je kartuše uložena přímo v baterii tak, že její kvalitu nemůžeme běžnou prohlídkou posoudit, vyplatí se spolehnout se na tradiční výrobce, kteří svým výrobkům věří a poskytují co nejvyšší záruku. Zajímavým měřítkem kvality může být i způsob testování, jakým výrobci ověřují životnost svých baterií, např. RAVAK testuje své keramické kartuše na více než 700 000 pohybů.


Design RAVAK pro každý den

Baterie jsou především praktickým pomocníkem, mohou ale podstatně změnit i výraz každé koupelny. Současné trendy nabízejí baterie se srovnatelným funkčním základem v nepřeberné šíři designovým variant. Naprostou převahu tvoří lesklé pochromované baterie, které se však mohou podstatně lišit svým tvarem. Obecně platí, že k výrazně definovaným tvarům umyvadel a ostatních zařizovacích předmětů se hodí baterie s ostřejšími hranami, naopak oblé tvary si žádají stejného společníka i v bateriích. S designem souvisí i velikost vodovodní baterie! Na drobném umyvadle bude vypadat lépe subtilnější baterie, zatímco menšímu umývátku bude slušet drobnější baterie.  Honosnější tvary umyvadel snesou naopak majestátní velké baterie.

RAVAK PURI


Při výběru nešetřete

K nákupu levných baterií většinou svádí jejich podobnost s ostatními dražšími modely, ale nenechte se oklamat cenou! Nejdůležitější součásti vodovodních baterií jsou ukryté uvnitř a při nákupu armatury v ceně zhruba pod
1 000 Kč nám způsobí víc trápení než užitku. Cena vodovodní baterie je tvořena zejména materiálem, ze kterého
je vyrobena, kvalitou použitých komponent (kartuše, hadičky, perlátor atd.) a dokonalostí pochromování.

Těla baterií jsou vyrobena z mosazi, která by měla být zároveň co „nejčistší“. Ověření výrobci včetně značky RAVAK používají na své baterie dostatečné množství mosazi, takže mají jejich výrobky silnější stěny než nejlevnější baterie na trhu. Jako laické měřítko tak může posloužit i váha baterie, čím je těžší, tím bude mít silnější stěny a delší životnost.

Povrchovou vrstvu baterie tvoří chrom. Na tloušťce pochromování závisí, jak dlouho si baterie podrží svůj vzhled.
U levných baterií je vrstva chromu tak minimální, že nejen, že může dojít k poškrábání, ale může se i zcela lehce ošoupat běžným používáním.

U nejlevnějších stojánkových baterií jsou rizikovým místem i použité hadičky na přívod vody. Levné modely mohou mít hadičky z plastu obsahujícího ftaláty a jiné zdraví škodlivé látky, které se mohou uvolňovat do přiváděné pitné vody.


A co byste měli podle značky RAVAK při koupi kvalitní baterie vyžadovat?  

  • Tělo baterie z kvalitní mosazi pochromované dostatečnou vrstvou chromu.
  • Baterie, které stojí více než 1 000 Kč, protože nízká cena souvisí s nízkou kvalitou. 
  • Baterie s dostatečně dlouhým kohoutkem – proud vody by neměl dopadat na hranu či bok vany, umyvadla
    či dřezu. Měl by směrovat do středu zařízení, případně na jeho odpad.
  • Technickou a hygienickou certifikaci baterií pro použití na pitnou vodu.
  • Baterie s montážním návodem uvedeným přímo na obalu (zvlášť důležité u podomítkových baterií).

Související produkty

Akce - 15 %
Akce - 15 %
3 732 Kč s DPH
Skladem 3 ks
Zítra u Vás
Akce - 15 %
2 797 Kč s DPH
Skladem 2 ks
Zítra u Vás
4 497 Kč s DPH
Skladem 2 ks
Zítra u Vás
3 902 Kč s DPH
Skladem 6 ks
Zítra u Vás
16 652 Kč s DPH
Skladem 1 ks
Zítra u Vás
nahoru