Přeskočit na hlavní obsah

Už vás omrzela vana v koupelně? Potřebujete vyměnit svou letitou vanu za sprchový kout, ale nevíte, jak na to? Poradíme vám!

Pokud jste se i vy rozhodli vyměnit lenošení ve vaně za rychlejší očistu v podobě sprchy, určitě uvažujete nad výměnou vany za sprchový kout. I když se to na první pohled může zdát neřešitelné, opak je pravdou. V dnešním článku vám poradíme, na co si dát při takové rekonstrukci pozor.

Důvodů pro výměnu vany za sprchový kout může být mnoho. Relaxace ve vaně sice může být fajn, ale sprchový kout je mnohem praktičtější řešení nejenom pro seniory a tělesně hendikepované osoby. Navíc vám taková změna poskytne mnohem více prostoru, který můžete využít například na koupelnový nábytek, větší umyvadlo nebo na vysněnou pračku, případně sušičku. 

 

Stavební povolení není třeba

Určitě vás při takové úpravě napadne otázka, jestli je potřeba zařídit si stavební povolení. Internet je sice studnice vědomostí, ale ne vždy zrovna přesných. Při výměně vany za sprchový kout nemusíte kontaktovat stavební úřad. Není nutné ani stavební povolení, ani vypracování projektové dokumentace. Pokud tedy nemáte v plánu u své starší koupelny bourat celé jádro. V takovém případě je stavební povolení nezbytné.

 

Není to otázka několika minut

Výměna vany za sprchový kout není otázkou několika minut. I když se může zdát, že jde pouze o výměnu jedné věci za druhou, není tomu tak. Lidé mají často u výměny vany za sprchový kout přemrštěná očekávání – že se to povede za dva tři dny, že nebudou nutné větší zásahy do okolního vybavení, elektroinstalace, rozvodů nebo do obkladů. A že k tomu není třeba povolávat odborníka.

Mezi českými kutily se najde mnoho jedinců, kteří si s výměnou vany za sprchový kout poradí svépomocí, ale je nutné mít na paměti, že tato práce se řadí mezi ty nejnáročnější. A jsou k ní zapotřebí předchozí zkušenosti s obdobnými projekty.

Před rekonstrukcí uvažujte koncepčně. Přesně si promyslete, jaký má být cílový stav a podle toho vybírejte sprchový kout. V případě výměny vany za sprchový kout je nutné zvážit všechny okolnosti včetně rozměrů a vhodného tvaru sprchového koutu.

sprchový kout

 

Jaký sprchový kout zvolit?

Při modernizacích starších koupelen jsou oblíbené čtvrtkruhové nebo čtvercové sprchové kouty s vaničkou, případně celé sprchové boxy. Moderní jsou také sprchové kouty na dlažbu, ale ty bohužel nejdou instalovat do každé koupelny. Pokud toužíte po elegantním, čistém řešení podobném sprchovému koutu na dlažbu, zvolte nízkou sprchovou vaničku, která téměř splývá s podlahou.

Více informací o tom, jak vybrat sprchový kout, se dozvíte v našem článku Jak vybrat sprchový kout

Jak vyměnit vanu za sprchový kout?

V první řadě je třeba zrevidovat odpady. Pokud jsou v koupelně už 20 let nebo více, je dobré je rovnou vyměnit. Takto staré trubky mohou být značně zanesené vodním kamenem a voda by jimi odtékala opravdu pomalu.

 

Demontáž staré vany

Odstranění staré vany není složité, ale vzhledem k velikosti vany budete potřebovat minimálně dva siláky. Začněte s vyšroubováním sifonu a je-li vana postavena na podpěrné zídce, odlepte spodní řadu kachlíků, aby byla vana volná. Poté ji stačí mírným páčivým pohybem nadzvednout a vyjmout. Pokud při demontáži nedojte k poškození vany, může plnit svůj účel někde jinde.

Poté zbourejte celou podpěrnou zídku, osekejte obklady a demontujte další zařízení, které stojí v cestě novému sprchovému koutu. K odstranění původní dlažby a obkladů se osvědčí obyčejné kladivo a majzlík. Je ale nutné postupovat opatrně, abyste nepoškodili stěny nebo nenarušili keramiku na místech mimo prostor vašeho budoucího sprchového koutu.

 

Instalace sprchového koutu

Při instalaci sprchového koutu se nejdříve zaměřte na montáž sprchové vaničky. Postup instalace se bude lišit i podle toho, zda ji chcete umístit přímo na podlahu, podezdít, nebo umístit na nožičky.

Poté se můžete vrhnout na samotnou konstrukci sprchového koutu. Tu nejprve smontujte a postavte ji na sprchovou vaničku tak, aby byla ve vámi požadované pozici. V tomto kroku nezapomeňte zkontrolovat horizontální polohu pomocí vodováhy. Poté si obrysy konstrukce obkreslete na stěnu nebo na obklad obyčejnou tužkou a vyznačte si i místa pro instalaci úchytů. Odložte konstrukci na chvíli stranou.

Vyvrtejte na vyznačených místech díry a poté profily přišroubujte. Nyní je správný čas na utěsnění sprchového koutu – upevňovací profily zaizolujte ve spodní části silikonem, čímž zabráníte průniku vody pod vaničku. Stejně tak utěsněte silikonem i vnější linii profilu – tedy směrem do koupelny.

Poté můžete do vámi připravených profilů nasadit sprchový kout. Nezapomeňte opět použít vodováhu pro správné vyvážení. Jakmile je konstrukce ve správné pozici, můžete ji zaaretovat šrouby s plastovou podložkou. Nebojte se, nebudou kazit estetický dojem z koupelny, protože je následně překryjete plastovou čepičkou.

Gratulujeme, instalaci sprchového koutu máte úspěšně za sebou, ale zbývají vám ještě dveře. Instalace sprchových dveří může být lehce odlišná podle toho, jestli zvolíte dveře zalamovací, pivotové, nebo posuvné s pojezdy. V horní i spodní části konstrukce najdete připravené otvory, do kterých je potřeba namontovat potřebné příslušenství podle typu dveří. Poté můžete do takto připraveného koutu nasadit dveřní křídla a dole je zaklapnout pomocí plastových vodicích prvků.

Následně na místa určená pro instalaci rukojeti přiložte průhlednou plastovou podložku a rukojeť usaďte. Konstrukci sprchového koutu zakryjte těsnicí plastovou lištou – pro snadnější manipulaci můžete sklo potřít mýdlovou vodou. Nakonec pro lepší lícování na dveře nasaďte plastové magnetky a kout po jeho vnějším obvodu utěsněte silikonem – tím je montáž sprchového koutu u konce.

A pokud máte raději videonávody, tady je montážní video od české značky RAVAK.

Související produkty

nahoru