Přeskočit na hlavní obsah

Podle feng shui je koupelna energetickým centrem domu. Právě zde se koncentruje energie vody. A voda, jak je známo, působí na veškeré energie vyskytující se v domě a také zosobňuje materiální hodnoty. Zařiďte si podle principů feng shui vaši koupelnu a harmonizujte svou existenci!

Feng Shui znamenalo ve staré Číně umění udržovat ve správné rovnováze vodu (shui) a vítr (feng). Tato rovnováha s sebou přinášela pozitivní energii a soulad. V posledních letech se principů tohoto umění užívá také při úpravách domů, bytů i zahrad. Nejčastěji je pozornost věnována koupelně, jelikož ta je díky přítomnosti vody klíčová.

 

V harmonii s barvami

shutterstock_2143057533.jpg

Vodní živel je symbolem dostatku, smířlivosti a klidu. Odráží se to i na barevné paletě – převažují světlé barvy, jako je krémová, šedá či béžová. Kombinovat je můžete s modrou nebo se světle zelenou, která symbolizuje život a nové začátky. Vůbec nejvhodnější je bílá barva, která nijak nepůsobí na cirkulaci vodní energie. Barvy tmavé, výrazné až křiklavé styl feng shui v koupelně zapovídá. V případě, že po nich v interiéru toužíte, použijte je jen v nepatrném množství a ve spodní části místnosti.

 

Zaneste si do koupelny kousek přírody

Co se týče materiálů, volte především ty přírodní. Ty mají pozitivní vliv na tok energie i celkovou domácnost. Dřevo, kámen, bambus, vlna nebo len – to jsou prvky, které jsou v maximálním souladu se stylem feng shui. Zajišťují symbiózu s přírodou, zjemňují prostor a podporují relaxaci. Navíc působí velice uklidňujícím dojmem. Naopak se vyvarujte předmětů z plastu.

TIP SANITINO: Vyměňte své plastové doplňky do koupelny za bambusové nebo dřevěné. Nejenomže skvěle vypadají, ale podpoří harmonii feng shui koupelny.

 

Správně umístěná koupelna podle feng shui

Velmi důležitá je také poloha vaší koupelny. Nejlepší by bylo umístění mimo interiér, avšak to se naprosto neslučuje s dnešními standardy. Je tedy na místě řídit se alespoň světovými stranami. Koupelna podle feng shui by měla být na severní straně obydlí, neboť severní strana je tou, kde se vodní energie kumuluje nejzdařileji. Pokud jsou však překážkou již dané rozvody vody, můžete energii této místnosti aktivovat alespoň přemístěním dveří.

Koupelna ve stylu feng shui by neměla být naproti vchodu do domu či bytu, vedle kuchyně ani vedle ložnice. Pokud jste stále v plánovací fázi, zkuste se těmto kombinacím vyvarovat. Například koupelna zabudovaná hned vedle ložnice sice představuje moderní a pohodlné řešení, avšak z pohledu feng shui příliš praktická není.

V některých interiérech je vana dokonce přímou součástí odpočinkové zóny a není oddělena žádnou zdí či přepážkou. To může být na první pohled romantické řešení, ale z hlediska kvalitního spánku tuhle inovaci ve své ložnici raději vynechte. Jestliže vaše ložnice s koupelnou sousedí, dbejte alespoň na to, abyste vodní živel neměli hned za hlavou své postele. Spící osoby by pak byly citelně rušeny vodní energií i zvuky z koupelny. Jednoduše dejte postel na opačnou stranu místnosti, než je umístěna koupelna.

Pokud můžete, neumísťujte koupelnu ani toaletu do středu domu. Proč? Největší kumulace energie je totiž právě zde. Bude-li v centru všeho dění trůnit koupelna se všemi svými vodovodními odpady, životadárná energie bude z domu i života odcházet s neúprosnou pravidelností pryč. Doslova ji při každém použití toalety nebo sprchy spláchnete do kanálu.

 

Samostatná toaleta?

Podle principů feng shui je ideální vyčlenit toaletě samostatnou místnost. Pokud to však ve vaší domácnosti není možné, neklesejte na mysli! Využijte nejrůznějších dekorativních mobilních přepážek, paravánů nebo i koupelnových skříněk. V neposlední řadě se držte pravidla, že by dveře do koupelny i na záchod měly být zavřené. Také záchodové prkénko by mělo být sklopené.

 

Zrcadla – magnety na energii

V koupelně jsou zrcadla a jiné lesklé předměty velmi žádoucí, jelikož napomáhají k pozvednutí energie zespodu nahoru. Energie zde má totiž tendenci klesat – kvůli odtoku vody. Koupelnová zrcadla by měla být čistá, nedělená a pokud možno co největší. Nad naším odrazem by mělo být ještě alespoň 20 centimetrů prostoru. Nejdůležitější je však to, aby zrcadla nebyla proti sobě!

Kapající kohoutek opravte!

Kape vám v koupelně kohoutek? Pozor! Z pohledu feng shui přinášejí kapající kohoutky energii nerozhodnosti. Každá kapka představuje jednu variantu řešení. Naopak je dobré mít rozhodování pod kontrolou, pevně stát a nenechat se vyvést z míry. Kapající kohoutek navíc představuje nechtěnou ztrátu vody, což pocítí i vaše peněženka. A jelikož se jedná o nejvzácnější z elementů, měli bychom si vážit každé kapky.

 

Řád a čistota promění váš život

Prostor by měl být podle feng shui především čistý a upravený. Velké množství doplňků totiž narušuje jednotnost místa. Chaos v místnosti vnáší chaos následně i do života, proto není dobré nechávat v koupelně nadbytek věcí. Špinavé prádlo uložte do určeného koše, drogerii a kosmetiku schovejte do praktických koupelnových skříněk. Ideální jsou vysoké koupelnové skříňky, které v prostoru působí vskutku elegantně.

Zařizování koupelny podle principů feng shui je proces tvůrčí a zajímavý. Nechte se unést a vytvořte z vaší koupelny, celého domova i života oázu klidu a harmonie!

Související produkty

nahoru