Přeskočit na hlavní obsah

Koupelna v podkroví má své kouzlo, ale také specifika během zařizování. Podívejte se, jak si zařídit podkrovní koupelnu.
 

Koupelna v podkroví patří k těm nejromantičtějším koupelnám vůbec. Zkosené stropy, dřevěné trámy a hra světel vytváří kouzelnou atmosféru. Ale aby dobře sloužila, je třeba myslet i na ty nejmenší detaily. Proto jsme pro vás připravili článek plný inspirace a praktických tipů!

 

shutterstock_1623575182.jpg

Barevná inspirace pro koupelny v podkroví

 

Častým problémem podkrovní koupelny bývá stísněný dojem, který svými proporcemi může vytvářet. Aby se tak nestalo, doporučujeme volit světlé barvy, jako je například bílá, krémová nebo béžová. Prostor opticky zvětší a provzdušní. Stejnou službu vám v případě potřeby prokáží i zrcadla.

Koupel s pohledem na noční oblohu? Proč ne!

Rozložení koupelny v podkroví diktují zejména zkosené stropy. Spoustu lidí dělá tu chybu, že veškeré koupelnové vybavení od toalety přes vanu až po umyvadlo umisťují bez rozmyšlení. Unáhlená rozhodnutí se však bohužel odhalí často až po prvním praštění se do hlavy.

Pod stropy s velkým úhlem zkosení by se například neměla instalovat vana. Nejenom, že byste při vylézání mohli přijít k úrazu, ale horká pára by mohla způsobovat vlhnutí stropů. Jiným případem je koupelna vybavená střešním oknem. To je zde naprosto ideální, zajistí přirozené odvětrávání a poskytne dostatek světla, což ocení také milovníci zelených rostlin. Do takové koupelny padne volně stojící vana jako ulitá! A musíte uznat, že koupel s pohledem na oblohu je opravdu nezapomenutelným zážitkem. Nakonec bychom neměli zapomenout promyslet směřování přítoků a odtoků vody.

 

Sprchový kout a jeho provedení

Další kapitolou je sprchový kout. Může se ale stát, že se vám jeho klasické provedení do koupelny nevejde. V takovém případě máte dvě možnosti: První z nich je pořízení sprchového koutu bez vaničky. Toto řešení je velmi moderní, umožňuje bezbariérový přístup a právě díky absenci vaničky ušetříte několik centimetrů na výšku. Dbejte však na zajištění kvalitního a rychlého odtoku s využitím podlahových žlabů. Na trhu je k dispozici nepřeberné množství různých typů, od klasických s perforovaným roštem přes modely s možností vložení dlažby až po speciální rohové typy. Zajímá vás, jaké různé designové podlahové žlaby se vyrábí? Nahlédněte například do aktuální nabídky českého výrobce Alcaplast, který se dodávkou zmiňovaného sortimentu zabývá již řadu let.

Pokud ani takto snížený sprchový kout nevyhovuje vašim požadavkům, zvažte uříznutí zástěny tak, aby přesně zapadala do zkoseného prostoru. Tímto způsobem dodáte své koupelně i po designové stránce zcela nový rozměr.

 

Neodmyslitelná součást koupelny – umyvadlo

shutterstock_1577521417.jpg

Další poněkud problematickou částí sanitárního vybavení bývá umyvadlo. Jestliže pro něj nenajdete místo, kde by šikmý strop nepřekážel, využijte zápustná umyvadla, anebo ta, která jsou určena k postavení na desku. Deska se totiž snadno přizpůsobí prostoru, není problém ji seříznout a následně na ni instalovat zvolené umyvadlo.

Nejčastěji se vyrábí takzvané MDF desky, ale nalézt se dají i ty z umělého kamene.

 

Toaleta – zavěsit, nebo ne?

Dostatek prostoru bychom měli mít i u bidetu či toalety. Velmi praktické je závěsné provedení, které je v poslední době čím dál tím oblíbenější – a to nejen kvůli své funkčnosti. K montáži se využívají předstěnové instalační systémy, díky nimž je zajištěno bezpečné a pevné ukotvení. Splachovací mechanismus zůstává skrytý ve zdi.

Jestliže je ve vaší podkrovní koupelně v místě největšího zkosení strop příliš nízký, můžete tuto část oddělit sádrokartonovou deskou a teprve do ní namontovat předstěnový instalační systém. Dosáhnete tak požadované minimální výšky stropu a prostor za deskou elegantně využijete k ukrytí splachovacího mechanismu toalety.

Nenáročné na prostor

Do nízkých prostor podkrovní koupelny umisťujte zejména spotřebiče, jako je pračka nebo sušička. Dbejte ale na to, aby se otevíraly směrem dopředu. Kromě nich se do těchto míst hodí i nejrůznější skříňky a jiné úložné prostory. Skvěle vypadají také skříňky vyrobené přímo na míru, přesně kopírující reliéf vaší koupelny.

Inspirace pro podkrovní koupelny nemá žádné meze. Nebojte se popustit uzdu fantazii a vytvořte prostor, ve kterém se budete cítit jako v ráji!

nahoru