Přeskočit na hlavní obsah

Okno u kuchyňské linky je výhra. Vaše kuchyně bude díky němu světlá, bude pocitově prostornější a při přípravě pokrmů se budete moci kochat pohledem ven. Jak to ale zařídit, když vám okno vychází zrovna do prostoru nad dřezem? Máme pro vás řešení na míru!
 

Dřez – kam s ním

Dřez je centrem vaření. Každý den se používá, každý den u něj méně či více času strávíme. Proto je důležité, aby byl v kuchyni situován nejen s ohledem na design, ale především prakticky. Rozhodně by neměl být hned vedle sporáku, protože mezi varnou deskou a dřezem musí být dostatek místa na přípravu pokrmů. Také by neměl být příliš blízko stěny a zároveň by se měl nacházet poblíž myčky nádobí. Samozřejmě také záleží na celkovém tvaru, dispozicích a velikosti kuchyně.

Pokud jste vše naplánovali a dřez nejlépe vychází pod okno, je to dobrá zpráva. Díky umístění dřezu u okna získáte do kuchyně přirozené světlo, takže ušetříte za energie. Denní světlo je rovněž zdravé pro oči a působí dobře na psychiku. Oknem také odvětráte přebytečnou vlhkost, k níž je okolí dřezu obzvlášť náchylné. Předejdete tak vzniku plísní a kuchyňské prostředí bude hygieničtější a zdravější. A pokud máte u okna parapet, můžete ho využít prakticky například jako odkládací plochu, umístit sem květinu nebo i vhodný spotřebič. Zvětší se tak užitná plocha kuchyně a to je vždycky výhoda. Jen dejte při plánování celkového rozvržení pozor, aby bylo možné otevírat okno.

 

Pro i proti

Co si budeme povídat, nic není černobílé. I dřez pod oknem má kromě řady výhod i některé nevýhody, o kterých je dobré vědět. Jednou z nich je, že pokud máte kuchyňskou linku u okna, pravděpodobně už tam nejspíš nepůjde umístit radiátor. Vytápění místnosti je tak potřeba vyřešit jiným způsobem, což je samozřejmě možné a řešení je celá řada, jedním z nich je třeba čím dál oblíbenější podlahové vytápění. Jak při plánování nové kuchyně, tak při rekonstrukci bude také potřeba najít komplexní řešení pro rozvody, tedy přívod vody, odpady, elektřinu, případně plynové potrubí.

Pokud máte dřez příliš blízko okna, může se vám také stát, že se na skle budou objevovat cákance. Tento problém však lze snadno odstranit buď častějším otíráním okna, nebo malou záclonkou, kterou čas od času vyměníte a vyperete. Dále je potřeba myslet na umístění odkapávací plochy, protože hora nádobí vedle dřezu by mohla při otevírání okna překážet. Možností je opět několik. Nejjednodušší je mít dřez bez odkapávače nebo umístit odkapávač vedle dřezu tak, aby byl mimo dráhu otevírání okna. To není ale vždy možné, řešením může být například pořízení dřezu s vaničkou nebo dvojdřezu.

Hansgrohe zesis

 

Překáží baterie? Vyřešeno!

Vychází vám kuchyňská baterie přímo před okno, takže byste jej nemohli otevřít? I s tím se dá něco dělat. Dnes už naštěstí existuje na trhu mnoho typů baterií, díky kterým tento problém hravě vyřešíte. Jedná se především o modely sklopných, výsuvných a zásuvných baterií, které jsou přímo uzpůsobeny pro umístění pod okno. Bývají zpravidla provedeny v lesklém či matném chromu. Granitový postřik u těchto typů běžný není, protože by se při vysouvání či pokládání mohl odloupnout.

sklopná baterie Hansgrohe            Hansgrohe sklopná baterie pod okno

Kuchyňské baterie pod okno najdete v nabídce výrobců hansgrohe, Blanco, Franke, Ideal Standard, Alveus nebo Kludi. Sklopné baterie vypadají na první pohled stejně jako ty klasické, ale jak už jejich název napovídá, jejich rameno lze sklopit, čímž značně snížíte jejich výšku. Pokud je okno nad dřezem opravdu natěsno, je lepší zvolit variantu výsuvné baterie. Tu jednoduše povytáhnete z otvoru a položíte na dřez. Další možností jsou baterie zásuvné. Ty jsou koncipované tak šikovně, že je v případě potřeby zasunete dovnitř do otvoru. Některé z těchto typů navíc zůstávají i při zasunutí plně funkční.

Příjemné je také to, že pořízením těchto speciálních baterií nepřijdete ani o další funkce a vychytávky, které jsou u baterií běžné. Dřezové baterie pod okno se totiž dají pořídit i s výsuvným výtokem či sprškou, které využijete při omývání větších hrnců, nádob či plechů a pekáčů a díky nimž můžete pohodlně udržovat dřez v čistotě.

Související produkty

nahoru