Přeskočit na hlavní obsah

Jistě se shodneme na tom, že zařizování malých prostor bývá opravdu nelehké. A kuchyně není výjimkou. Musí být praktická, plně funkční, ale také hezká. Ukážeme vám, jak to zaonačit, aby poskytovala dostatek prostoru, a přesto nepůsobila stísněným dojmem.

S dispozicemi místnosti bohužel příliš neuděláme, každopádně pokud si pohrajeme se zařízením, může i pár metrů čtverečních působit vzdušně a prostorně. Velkým pomocníkem je také optika. Dokáže náš mozek ošálit víc, než si myslíme!
 

Vhodná barevná paleta

Máloco dokáže opticky zvětšit prostor tak jako světlé barvy. Nejvhodnější je bílá, případně velmi světlý odstín žluté či krémové. Využijte je především na velkých plochách, jako jsou zdi a kuchyňská linka. Zvolte ale pouze jednu barvu – i tím vytvoříte iluzi většího prostoru. Až budete vybírat kuchyňskou linku, dejte přednost lesklému povrchu. Oproti matnému totiž mnohem lépe šíří světlo. To vše výborně doplní teplé materiály, například dřevo, bambus nebo korek.

malá kuchyně

S tmavými a sytými odstíny v malých kuchyních raději šetřete. Soustřeďte je spíše na doplňky, menší spotřebiče a nádobí. Vždy zvolte jen pár kousků a doplňte je vybavením ve světlých barvách. Vyhněte se také přílišnému střídání barev a velkým barevným kontrastům. Ty totiž prostory zmenšují.
 

Pohrajte si se světlem

Abyste se v kuchyni cítili dobře, potřebujete dostatek světla. V tomto případě se vyplatí nešetřit a investovat do kvalitních svítidel, která zútulní, ale také opticky zvětší prostory. Využijte spíše bledá a studená světla, protože se hodí do kuchyně zařízené v jakémkoli stylu.
 

Výběr podlahy – důležitější, než se zdá

Pozornost věnujte také podlaze v kuchyni. Většina lidí ji zanedbává a přehlíží, na dojem místnosti má však velký vliv. Skvělou volbou jsou světlé dlaždice, linoleum nebo světlé plovoucí podlahy. V případě malé kuchyně zapomeňte na tmavé a matné krytiny, které pohlcují světlo. Jak už jsme zmiňovali, tmavé barvy místnost nejen zatemňují, ale i opticky zmenšují.
 

Jak vybrat dřez do malé kuchyně?

Hledáte dřez, který by do vaší kuchyně pasoval a zároveň nezabíral tolik místa? Asi nejvhodnější jsou kulaté dřezy. Můžete zde volit z různých průměrů včetně těch nejmenších. Další výhodou je jejich malé ohraničení, takže zabírají opravdu jen minimum prostoru.

Druhým tipem jsou hranaté dřezy do kuchyně. Na trhu jsou většinou nabízeny s odkapávačem, ale dají se najít i bez něj. Ale uvažujte prakticky. Je jasné, že ve velké kuchyni si můžete dovolit komfort a pořídit si dřez s velkým odkapávačem. V případě malé kuchyně je třeba šetřit každým centimetrem. Volte tedy menší dřez, který bude mít nejen malou vaničku, ale i odkapávač. Navíc, pokud do své kuchyně plánujete zakomponovat také myčku, odkapávač budete využívat jen minimálně. 

Snad úplně nejpraktičtější jsou dřezy rohové. Poptávka po nich stále stoupá a není se co divit. I zde si můžete vybrat z mnoha variant, avšak jejich společnou předností je obrovská úspora místa díky praktickému umístění v rohu. Nezůstane tak nevyužitý ani jeden centimetr. Vybírat můžete z rohových dřezů s vaničkou na jedné straně a odkapávačem na druhé, nebo pouze s odkapávačem – výběr je zcela na vás.

TIP SANITINO: Pokud vás zajímají další kritéria výběru nového dřezu, přečtěte si náš článek Jak vybrat dřez do kuchyně.
 

Důmyslné kuchyňské baterie

Potom, co si vyberete dřez, nastává další důležitá otázka: podle čeho vybrat dřezovou baterii? Pokud máte kuchyňský dřez umístěný přímo pod oknem, možná řešíte problém, jakou baterii použít. Nezoufejte ale, existují dřezové baterie určené přímo pro montáž pod okno! Jistě oceníte možnost je sklopit nebo zasunout, nic vám tak nebude překážet, když budete chtít například vyvětrat.

Jestliže nemusíte řešit problém s oknem, možnosti výběru se ještě rozšiřují. Nabízíme bezdotykové kuchyňské baterie, klasické kohoutkové i pákové. Jestliže se nemůžete rozhodnout, doporučujeme si přečíst náš článek Jak vybrat dřezovou baterii.
 

Úložný prostor v malé kuchyni

Poznávacími prvky dobře navržené kuchyňské sestavy je maximální množství úložných prostor. Nenechávejte ani centimetr bez využití – například horní skříňky potáhněte až ke stropu a sokl pod spodními skříňkami, kde mohou být zásuvky nebo výsuvný schůdek, využijte pro uložení plechů na pečení nebo pomůcek pro úklid. Jak to ale provést, aby místnost nevypadala přeplácaně?

              malá kuchyně               inspirace malé kuchyně

Například místo horních skříněk přimontujte jen police. Kuchyni provzdušní a vám zároveň poskytnou dostatek úložného prostoru. Velmi praktické jsou také rohové skříňky nebo výsuvná pracovní deska, která neuvěřitelně pomůže při přípravě velkého nedělního oběda nebo jen jako příruční snídaňový stolek.

Nejrůznější kuchyňské náčiní můžete ukládat nejen do zásuvek, skříněk a polic, ale spoustu místa vám ušetří rovněž závěsné rampy. Přímo na zeď tak můžete pověsit nože, naběračky, vařečky, kořenky atd. Skvělou pomůckou jsou i velké kulaté nástěnné magnety, které slouží jako držák na nože. Nebojte se tyto maličkosti dokoupit, výrazně uspoří váš drahocenný prostor.
 

Dveře? – uvažujte prakticky!

V malé kuchyni místo běžných křídlových dveří jistě oceníte dveře posuvné. K jejich otevírání a zavírání není potřeba ani zdaleka tolik manipulačního prostoru. Zejména v rozích místnosti nebo v úzkých kuchyňských koutech se vám budou ušetřené centimetry velmi hodit. Někdy jsou totiž spotřebiče umístěny tak blízko naproti sobě, že nejdou otevřít oba dva najednou.

Když se na malou kuchyň budete dívat jako na problém, tak jím i bude. Když to vezmete jako výzvu na souboj, určitě zvítězíte!

Související produkty

nahoru