Přeskočit na hlavní obsah

Jak bojovat v domácnosti s vodním kamenem

Vodní kámen s charakteristickými bílými mapami trápí nejednu domácnost. Nejenže esteticky narušuje atmosféru vaší koupelny a kuchyně, ale navíc ničí vybavení všude tam, kde se usadí. Jak jeho negativní vliv zmírnit, či dokonce odstranit? Tady je pár tipů, jak se zbavit vodního kamene!

Tvrdá voda versus vodní kámen

Už jste jistě zaslechli, že máte doma „tvrdou“ vodu. V očích běžného spotřebitele se jedna voda od druhé vzhledově neliší, avšak znalec lehce rozdíl pozná. Jak? Podívá se na vaše vodovodní baterie či kuchyňský dřez. Nejčastější komplikací tvrdé vody, a to nejen estetickou, je totiž rychlejší tvorba vodního kamene. Jedná se o usazeninu (nerozpuštěných minerálů jako vápník či hořčík), která se může objevit všude tam, kde se voda něčeho dotkne.

Nejčastěji se s vodním kamenem setkáme v trvale vlhkém prostředí, v němž navíc dochází k teplotním změnám. Tedy právě u vodovodních baterií (kuchyňských, vanových, sprchových i umyvadlových), dřezů, sprchových koutů, vanových zástěn, na hlavicích sprch i jejich trysek, na vanách, umyvadlech, toaletě či bidetu.

jak se zbavit vodního kamene.jpg
Vodní kámen je usazenina nerozpuštěných minerálů jako vápník či hořčík, která trápí mnoho domácností.

Jak se proti vodnímu kameni bránit

Nejdůležitější je prevence. Tím, že o zařízení v koupelně i v kuchyni pravidelně aktivně pečujete, prodloužíte jeho životnost. Ale pozor, tvorba vodního kamene není podmíněna jen tvrdou vodou. Tvoří se pouze rychleji. Buďte ostražití i v případě, že doma tvrdou vodu nemáte. A jak odstranit vodní kámen? Základem je vhodný ošetřující prostředek. Od běžného čistícího se může lišit! Na trhu jsou k dispozici takové, které vodní kámen nejen pomohou odstranit, ale také na určitou dobu znesnadní jeho další usazování.

Jak a čím odstranit vodní kámen.jpg
Jak odstranit vodní kámen? Základem je vhodný ošetřující prostředek.

Důvěřujte prověřeným prostředkům

Jak na vodní kámen v koupelně.jpg
Používáním kvalitních čistících prostředků prodloužíte životnost vašich baterií, a navíc budou vypadat jako nové.

Existuje mnoho přípravků, které dokáží s vodním kamenem účinně zatočit – například NANO pěna - univerzální čistící a impregnační prostředek na hladké a nesavé povrchy využívající principů nanotechnologie. Dokáže až na několik týdnů ochránit ošetřené povrchy právě před vodním kamenem, ale také nečistotami, mastnotou či otisky prstů, a navíc zachová jejich vysoký lesk. Zároveň je antibakteriální, proto chrání i vaše zdraví. Mezi další kvalitní prostředky na čištění baterií, armatur a sanity, který odstraňuje vodní kámen, patří také GROHE Grohclean.

jak vyčistit sprchový kout.jpg
jak se zbavit vodního kamene na skle.jpg
Nezapomínejte používat správně čistící prostředky i na povrchy sprchových koutů a zástěn.

Speciální péči potřebují i skla u sprchových koutů či zástěn. Jako vhodnou variantou pro odstranění vodního kamene ze skleněných výplní můžeme doporučit produkt PRO COMFORT.

Podpořit jej můžete i ochrannou vrstvou, která zabraňuje dalšímu usazování vodního kamene, a to použitím čisticího prostředku
TOP COMFORT.

Babské rady nejsou řešením

Vyzkoušet můžete samozřejmě i rady našich babiček – vodní kámen odstraní například octová voda, jedlá soda smíchaná s teplou vodou či citronka. U zanesené toalety pak působí i kyselina solná či velká dávka octa. Nicméně tato řešení jsou vhodná spíš pro akutní odstranění nikoli jako dlouhodobá péče či prevence. Navíc kyseliny v nich obsažené mohou citlivější povrchy poškodit. Raději se proto na ně nespoléhejte.

Když vodní kámen vítězí

Jakmile se bílé mapy změní v pevné šupinky či drsný povlak, riziko poškození sanitární techniky se výrazně zvýší.
A tak, navzdory veškeré péči, občas vodní kámen zvítězí a vám nezbyde nic jiného než poškozenou věc vyměnit. Vodu ve své domácnosti nezměníte (ulevit však mohou například změkčovače vody), ale kvalitní a odolné vybavení do koupelny a kuchyně si vybrat můžete.

Doporučujeme zvolit takové produkty, u kterých je povrch i vnitřní prostředí (například kartuše v bateriích, trysky ve sprše) již připraveno vodnímu kameni odolávat. Hledejte produkty vybavené speciálními technologiemi, které zabraňují usazování vodního kamene například tím, že po nich kapky vody stékají rychleji. Tyto speciální povrchy u sanitární keramiky nabízí například značka Villeroy & Boch, která využívá povrchovou úpravu CeramicPlus, od Kaldewei doporučujeme výrobky s technologií Perl-Effekt, WonderGliss je ochranná keramická vrstva značky Duravit a česká značka RAVAK využívá technologii AntiCalc®.

Nejlepší přípravek na vodní kámen.png
Dnes existuje mnoho produktů, které využívají speciální technologie zabraňující usazování vodního kamene tím, že po nich kapky vody stékají rychleji.

Vyberte si čisticí prostředky z naší nabídky a dejte se do boje s vodním kamenem! Pokud si nejste jistí, jaký prostředek je vhodný pro vaši koupelnu nebo kuchyni, nechte si poradit od našich odborníků  napište nám. 

TIP: Nezapomeňte se podívat i na naše další články, které vás provedou světem snadného úklidu a poskytnou vám užitečné tipy a triky, jak udržet váš domov čistý.

nahoru