Přeskočit na hlavní obsah

Vodní kámen je typickým nepřítelem kuchyňského a koupelnového vybavení. Mezi nejohroženější místa patří vodovodní baterie, a to jak v koupelně, tak v kuchyni. Jak o ně pečovat, aby nedocházelo k tvorbě vodního kamene, a co dělat, pokud se i přes vaši péči začne vodní kámen usazovat?

Co je vodní kámen?

Vodní kámen vzniká postupným uvolňováním vápenatých a hořečnatých solí, jež jsou obsaženy v běžné vodě. Zpočátku se jedná pouze o jakési mapy, bílé až zažloutlé usazeniny, časem se však vytváří hrubší, tmavě hnědá vrstva podobná „kameni“. Odtud jeho název.

Proč je třeba vodní kámen řešit?

vodni kamen_a.jpg

Odpověď je jednoduchá, nejedná se „jen“ o kosmetickou záležitost, vodní kámen může výrazně narušit povrchy vybavení a také narušit jejich správnou funkčnost. V případě, že se vodní kámen začne usazovat v místě ovládací páky, kohoutů, madel nebo v místě přichycení baterie, snižuje se uživatelský komfort a může dojít i k dalším komplikacím jako protékání vody či kapání kohoutku. Hrozí nebezpečí poničení okolního vybavení, v horším případě dokonce vytopení. V neposlední řadě dochází i k finančním ztrátám a plýtvání cennými přírodními zdroji. Samostatnou otázkou je množení nežádoucích bakterií, pro něž jsou místa s vodním kamenem živnou půdou.

Vodní kámen na baterii? Vsaďte na prevenci

Prvním krokem k řešení tématu vodního kamene je prevence. Tvorba vodního kamene je závislá na typu vody, respektive její „tvrdosti“. Čím tvrdší voda, tím vyšší je riziko tvorby vodního kamene. Základním preventivním krokem je udržovat vodovodní baterie v suchu. Mějte po ruce hadřík z mikrovlákna a po použití ji otřete. Největším rizikovým místem je právě místo uchycení baterie, kam voda přirozeně steče, poté co mokrýma rukama použijete ovládací prvek (páka, kohouty, tlačítko, otočná ramínka…).

Co rozpouští vodní kámen

cisteni.jpg

Cest, jak se zbavit vodního kamene, je několik. Obvykle se efektivně kombinují. Vždy je však třeba přihlédnout k povrchům jak vodovodní baterie, tak sanitární keramiky nebo jiného vybavení. Mezi základní způsoby, jak odstranit vodní kámen z baterie, patří chemická cesta a využití přírodních čističů. Přírodní odstraňovače vodního kamene jsou ocet, jedlá soda, citronová šťáva, případně kolové nápoje. Ačkoli to nemusí být na první pohled zřejmé, jedná se o kyseliny, proto při jejich aplikaci vždy používejte ochranné pomůcky. Nikdy se také nepoužívá „čistý“ odstraňovač, vždy se ředí.

Jak odstranit vodní kámen kolem baterie

Právě stojánkové baterie trpí na vodní kámen velmi často. Dopřejte jim tedy pravidelnou péči. Jednou z cest jsou octové zábaly. Využít můžete starý obvaz, plátýnko, staré rozstříhané povlečení/tričko (v tomto případě pozor, ať nepouští barvu) nebo odličovací tamponky. Připravte si octový roztok (poměr pro odolnější vodní kámen voda:ocet – 1:1), do kterých namočíte připravenou látku či tamponky. Poté obložte postižené místo na baterii, případně upevněte gumičkou a nechte působit.

Mezitím si připravte pastu z jedlé sody a citronové šťávy/octa (smíchejte jedlou sodu s citronovou šťávou či octem tak, aby vznikla lepkavá, kompaktní pasta). Jakmile obklad sundáte, vezměte si vyřazený kartáček na zuby a pomocí pasty odstraňte zbytek vodního kamene. V případě velkého znečištění postup opakujte nebo nechte obklad či vrstvu pasty působit přes noc. Nakonec baterii opláchněte čistou vodou a utřete do sucha.

 

Jak se zbavit vodního kamene na černé baterii

cerna baterie.jpg

Vedle klasického chromu existují vodovodní baterie (a další koupelnové či kuchyňské vybavení), jejichž povrchy jsou z jiných materiálů, případně jsou povrchy ošetřeny speciálními ochrannými vrstvami. Před využitím jakéhokoli čistícího prostředku je třeba zkontrolovat, zda není pro povrch ohrožující. Typickým příkladem jsou černé vodovodní baterie, na kterých bílé mapy vodního povrchu opravdu nevypadají zdravě. Zejména zde je důležitá prevence, tedy udržovat vodovodní baterii v maximálním suchu. Pokud vodní kámen zaútočí, zjemněte poměry a dobu působení zkraťte a průběžně kontrolujte. Baterii preventivně čistěte alespoň 1x za týden. Pozor na drastické mechanické čištění, vsaďte na jemnost.

nahoru