Přeskočit na hlavní obsah

Hlavními tématy koupelny jsou samozřejmě vana, umyvadlo, vodovodní baterie, skříňky, otopné těleso. Neméně důležitou součástí je také osvětlení. Pokud jej vhodně zvolíte, máte šanci nejen na funkční, ale zejména zajímavý prostor.

Pravidla světla do koupelny

shutterstock_2148208433.jpg

Koupelna je specifickým místem, které vyžaduje speciální přístup při výběru vybavení. Týká se to nejen nábytku a doplňků, ale zejména osvětlení. Důvodem přísných norem je fakt, že elektrická energie a vodní živel mohou být při svém kontaktu pro nás doslova smrtící kombinací. Tématem se zabývá legislativa a ta v této souvislosti vydala normu ČSN-33200-7-701, kde se v části 7 zabývá právě prostory s vanou, sprchou nebo umývacími prostory. Norma koupelnu rozděluje do různých zón a pro každou z nich určuje, jaký typ světla (a zda vůbec) se zde může vyskytovat.

Tajemné číslice u koupelnových svítidel

Při výběru světla pro jednotlivé zóny se zaměřte na jeho vodovzdornost. Určuje ji zkratka „IP“ za kterou se vyskytují určité číslice. Ty určují, do jaké míry je svítidlo schopno zvládnout interakci s vodou, tzn. je bezpečné (druhé číslo), a zároveň rezistenci vůči prachu a pevným částicím (první číslo). Každá zóna má pak svou skupinu kódů.

Síla světla a centrální osvětlení

Jak tedy k osvětlení koupelny přistoupit? Koupelna bývá poměrně strukturovaná a dobré světlo zde rozhodně oceníme. Nejčastěji se osvětlení řeší centrálním světlem umístěným na stropě. Rozhodně se ho vzdávat nemusíte, ale je třeba si uvědomit, že musí osvětlit i odlehlejší kouty, a že by se světlo mělo rozprostírat co nejvíce rovnoměrně. Jak silné světlo do koupelny byste měli pořídit? Opět si můžeme vzít na pomoc technické normy. Naprostým minimem je 250 luxů (tedy 250 lumenů na m2). Pokud máte tedy koupelnu o rozměrech 2×3 m2 (tedy 6 m2 celkem), pak potřebujete světlo, které vyprodukuje alespoň 1 500 lumenů. Jen pro úplnost, optimální IP hodnota v tomto případě začíná na stupni IP44.

Jedno světlo nikdy nestačí

shutterstock_2169376965.jpg

Abyste dosáhli kvalitně osvětlené místnosti, je vhodné sáhnout také po bodových světlech, které umístíte do podhledu. Mohou být doplňkem centrálního osvětlení anebo jej zcela nahradit. Bodových světel byste měli využít zejména v případě, že máte tmavé obklady. Kolik bodových světel zvolit a jak rozmístit bodová světla v koupelně? Odpověď je ryze individuální, protože závisí na půdorysu a rozvržení koupelny. Pokud je zvolíte jako doplněk k centrálnímu světlu, mohou příjemně osvětlit odlehlejší kouty, například prostor u skříňky, nad toaletou, nade dveřmi… Anebo z nich vytvořte důmyslný prvek v podobě řad, kterými osvětlíte určité strany koupelny. 

Pokud sáhnete po bodových světlech s hodnotami IP45 a vyšší, můžete je umístit i do sprchového koutu nebo nad vanu. Ovládat je můžete samostatným vypínačem, čímž si otevřete možnost regulovat intenzitu světla v místnosti.

Jak osvětlit zrcadlo v koupelně?

Speciálním místem, kterému byste měli z hlediska osvětlení věnovat zvýšenou pozornost, je zrcadlo. Je třeba si uvědomit, že zrcadlo slouží nejen ke zběžné kontrole našeho zevnějšku, ale také pro důmyslnější péči o pokožku. V neposlední řadě se zrcadlo podílí na vytváření celkové atmosféry místnosti. Koupelnové zrcadlo by tedy vždy mělo mít možnost vlastního osvětlení. Zvolit můžete samostatná světla, která se nejčastěji umisťují nad nebo podél zrcadla, nebo sáhnout po zrcadlu, které má již osvětlení zabudované v sobě. V řadě případů můžete u takového světla dokonce regulovat intenzitu, případně měnit teplotu.

Pro detailní ošetření obličeje, případně důkladné líčení, se doporučuje pořídit také zrcadlo zvětšovací. V ideálním případě též se samostatným osvětlením. Pro další inspiraci můžete využít náš předchozí článek Jak osvětlit zrcadlo v koupelně.

Kouzlo tkví v kombinacích a barvě

Koupelna není jen praktickým prostorem, ale bezesporu i místem relaxace a odpočinku. V takovém případě samozřejmě netoužíte po dokonale jasné koupelně, ale dáte přednost osvětlení tlumenějšímu. Jednou z cest je zapnout jen některou z částí stropního osvětlení. Koupelnu však můžete vybavit také světly do stěn umístěných nad podlahou (pozor, i zde platí určité normy), které se hodí i pro případ, kdy jdete v noci na toaletu nebo se osvěžit a nechcete čelit plné záři. Tento typ světel také zvyšuje bezpečnost pohybu, což ocení nejen senioři, ale i domácnost s dětmi. Využít můžete samozřejmě také osvětlení zrcadla, které nezřídka nabízí různé barevné varianty světla.

Světla netradičně

Novým trendem jsou pak osvětlené elektronické toalety. Zapomenout bychom neměli ani na ovládání pomocí čidel pohybu. Zde platí jistá omezení pro domácnosti s domácími mazlíčky. Pokud chcete prostor opravdu ozvláštnit, vsaďte na sprchové hlavice nebo sprchové panely, které mají v sobě světlo již zabudované. Vaše očista bude doslova světelnou lázní.

Související produkty

nahoru