Přeskočit na hlavní obsah

10 skvělých důvodů, proč si dát studenou sprchu

Před koronavirem i dalšími nemocemi vás sice stoprocentně neochrání, ale tělo rozhodně posílí. Studená sprcha je tolik prospěšná a potřebná! Dodá vám mnoho energie i radosti ze života. Pocítíte hrdost, že jste dokázali vystoupit z komfortní zóny. Budete zdravější, hezčí i hubenější. Přitom nezaplatíte ani o korunu víc než při běžném sprchování. Jdete do toho? Stačí chvilku každý den a zakrátko se budete cítit jako úplně jiný člověk.

70 % lidí se o studenou sprchu ani nepokusí

pravidelné otužování.jpg

Víte, že 70 % lidí se o studenou sprchu nikdy ani nepokusí? 20 % vydrží méně než měsíc. A pokud někdo ze zbylých 10 % vydrží dlouhodobě, je to spíš velký úspěch. Proč to tak je? Nedokážeme vystoupit z komfortní zóny. Dělá nám problém překonat se ke kroku, o němž už dopředu víme, že nebude příjemný. Platí to ve všech oblastech života – setrváváme ve vztazích, i když v nich nejsme šťastní, protože se bojíme být sami. Zůstáváme v zaměstnání, které nás nenaplňuje, ale nenajdeme sílu ho změnit. Takže když přijde na řadu dobrovolný pocit nepohodlí, často couvneme.

Studená sprcha má mnoho výhod

výhody otužování v koupelně.jpg

Přitom je studená sprcha pro tělo tak prospěšná! A nestojí téměř nic. Pomůže vám zlepšit kvalitu vašeho života. Posílíte imunitu, prokrvíte tělo, budete otužilejší. Vaším tělem se rozlijí endorfiny, tedy hormony štěstí, takže do nového dne vykročíte ve skvělé náladě, s úsměvem na rtech i s energií na rozdávání. Překonáte sami sebe, budete psychicky odolnější a lépe zvládnete vypjaté situace. A to je jen začátek výčtu. Přesvědčili jsme vás? Namotivovali? Jdete do toho?

Jak začít? Hlavně nic neuspěchejte

Nikam nespěchejte! Kdo říká, že musíte do studené sprchy skočit rovnou po hlavě? Důležité je začínat s otužováním pomalu – postupně přecházejte od vlažné vody ke studené. Klidně se nejprve umyjte teplou vodou a každý den na chvilku ubírejte teplotu. Můžete také několikrát během sprchování střídat teplou a studenou vodu, záleží na vás, co vám vyhovuje. Za měsíc budete koukat, jaký jste udělali pokrok.

A jaké benefity vám studená sprcha přinese?

 1. výrazně posílíte imunitu
  Četné studie prokázaly, že lidé, kteří si dopřávají pravidelně studenou sprchu, jsou méně často nachlazení nebo mají rýmu. Může za to vyšší koncentrace plazmy, a hlavně vyšší obsah bílých krvinek, které pomáhají při našem boji proti bakteriím a virům. To se v dnešní složité době docela hodí, co myslíte? Studená sprcha navíc zvyšuje průtok krve v těle, a tím zlepšuje i krevní tlak.
   
 2. rozproudíte krev
  Trpíte na studené ruce a nohy? Nebo se naopak abnormálně potíte? Studená sprcha by vám mohla pomoct. Pomáhá totiž regulovat tělesnou teplotu, takže budete mít přesně takovou teplotu, jakou máte mít.
   
 3. budete štíhlejší
  Určitě netvrdíme, že vás ledová sprcha zbaví 30 kil nadváhy bez cvičení a vyváženého jídelníčku. Nicméně při hubnutí přispěje svojí troškou do mlýna. Sprchování studenou vodou výrazně stimuluje produkci takzvaného hnědého tuku. Hnědý tuk je opakem bílého tuku a je zodpovědný za spalování energie. Takže buňky hnědého tuku spalují glukózu (cukry a bílý tuk) a produkují co nejvíce tepelné energie. Vyšší množství hnědého tuku v těle vám zrychlí metabolismus, takže se proces hubnutí zefektivní.
   
 4. zkrásníte
  Pokud vás neoslovilo to, že studená sprcha má velký vliv na vaše zdraví, možná vás bude motivovat alespoň to, že studená sprcha z vás zkrásní. Studená sprcha totiž napomáhá tomu, aby si vaše kůže udržela dostatečné množství zásob mazových žláz, které nevysušují pokožku. Budete mít tedy hezčí vlasy i pokožku bez pupínků.
   
 5. usnete jako dudek
  Máte problémy s usínáním? Počítáte před spaním ovečky? Pravidelná studená sprcha vás hodí do takové pohody, že po ní budete spát jako Šípková Růženka. Také šok z chladu a fyzický stres pomáhá tělu se zklidnit.
   
 6. zmírníte své úzkosti a deprese
  Jste úzkostliví nebo máte sklony k depresím? Studená sprcha je sice úplně nevyléčí ani neodstraní, ale pomůže vám je zmírnit. Dokáže totiž aktivovat tu část mozku, která řídí produkci stresového hormonu noradrenalin.
   
 7. zlepšíte si lymfatický systém
  Lymfatický systém je oběhová soustava, která shromažďuje odpadní látky z buněk a odvádí je zpět do cévního systému. Pohonem lymfatického systému není srdce, ale svalové stahy. Lymfa v těle proudí tedy jen tehdy, pokud máme dostatek pohybu nebo aktivujeme činnost svalstva. Studenou sprchou dochází ke stažení organismu, a tím se zlepší i proudění lymfatickém systému. To je důležité pro odvádění toxinů a odpadních látek z těla.
   
 8. prohloubíte dýchání
  Je to podobné jako v sauně – jakmile skočíte do studené vody, automaticky se zhluboka nadechnete. Okysličíte tělo, což je základem správného fungování každé buňky v těle.
   
 9. pocítíte nával energie
  Toto není potřeba více rozebírat. Pokud se každé ráno cítíte ospalí a potřebujete několik šálků kávy před tím, než začnete normálně fungovat, je pro vás studená ranní sprcha jako stvořená.
   
 10. budete se prostě cítit skvěle
  Znáte ten skvělý pocit, jakmile zvládnete něco, do čeho se vám vůbec nechtělo? Když se překonáte, najdete odvahu a sílu vystoupit z komfortní zóny? Přesně tak se budete cítit po studené sprše. Endorfiny se vám rozlijí po celém těle a budete si připadat, že ten den zvládnete úplně všechno.

 

Přesvědčili jsme vás? Nic neodkládejte a začněte se studenou sprchou ještě dnes.

 

Související produkty

nahoru