Přeskočit na hlavní obsah

Při návštěvě lázní se cítíte uvolněně, relaxovaně, hýčkaně, zkrátka skvěle. To jediné, co vás tam znervózňuje, je představa, že za pár dní musíte tento úžasný svět klidu a pohody opustit. Energie, kterou jste v lázních načerpali, tváří v tvář rušnému každodennímu životu rychle vyprchá. Ovšem je tady řešení. Zařídit si lázně doma. Pak si můžete vychutnat svou pravidelnou dávku rozmazlování, kdykoli si umanete.
 

Dnes poradíme 12 tipů, jak si zařídit koupelnu v lázeňském stylu. Jsou seřazeny od těch nákladných, které jsou určeny pro opravdové milovníky přepychu, až po velmi jednoduché, které jsou dostupné pro každého. Přesvědčíme vás, že i malá drobnost může udělat velký rozdíl.

1. Samostatně stojící vana

Dříve nechyběly v žádné domácnosti, dnes jsou výsadou těch nejluxusnějších. Samostatně stojící vany jsou každopádně stále v nabídce výrobců a dá se k nim pořídit veškerá potřebná „logistika“ – podpory, vanové baterie do podlahy i s podlahovým napojením, poličky atd. Namontovat samostatně stojící vanu je náročné a nákladné, tento prvek je vhodný jen pro větší koupelny. Ale ten pocit luxusu, když si pak dopřáváte koupel při svíčkách, je impozantní.

2. Sprchový set

Pokud můžete zainvestovat do sprchy, pak pořiďte moderní sprchový set. Luxusní sety od elitních značek nabízejí řadu masážních sprchových proudů Ruční a hlavová sprcha je většinou součástí sady. 

 

3. Bidet

U nás se ještě stále považuje bidet za něco zbytného. Ale kdo jej inspirován italskými nebo francouzskými koupelnami pořídí, ten na něj nedá dopustit. Toto vybavení zajišťuje ideální hygienu intimních partií po použití WC. Kdo jej pravidelně používá, ten předchází vzniku nepříjemných zdravotních komplikací.

4. Umyvadlo na desku

Eleganci dodá vaší koupelně vhodně vybrané umyvadlo na desku. A nejen to, také s ním získáváte mnoho odkládacího prostoru. Malou nevýhodou je to, že toto řešení přímo vybízí k tomu, si k umyvadlu odkládat cokoli. Časem se tedy nakupí slušný nepořádek. Tomu se snažte vyhnout. Pro ten nejlepší pocit z koupelny v lázeňském stylu je nutné udržovat zde čisto.

 

5. Elegantní nábytek

Odkládací prostory jsou v koupelně vůbec důležité. Věnujte tedy pozornost i koupelnovému nábytku. Univerzální rada, jaký vybrat, neexistuje – každá koupelna potřebuje něco trochu jiného. Nábytek by měl nejen poskytnout dost místa pro vaše nezbytnosti, ale měl by také vypadat dobře. Aktuálně jsou nejoblíbenějšími volbami světlé barvy a dřevo. Svět designu zaznamenává tendenci návratu k přírodě. Dřevo přitom může fungovat i ve vlhkém prostředí, stačí aby mělo kvalitní povrchovou ochranu.

 

6. Teplá podlaha

Jestli někde v domácnosti instalovat podlahové topení, pak právě v koupelně. Je to choulostivá místnost, kde kvůli vlhkosti a chladu hrozí tvorba plísní. Plošné topení znamená rovnoměrné šíření tepla. A také velký komfort pro vaše bosé nohy po výstupu z vany či sprchy. Hlavně v zimě si tento vynález nebudete moci vynachválit. Podlahové topení je samozřejmě také dost nákladné. Ale jsou i jiná řešení – třeba kobereček.

7. Decentní osvětlení

Jak na světlo v koupelně? To přirozené zde často chybí, protože okno je malé nebo někdy dokonce žádné. Lze instalovat jednoduché stropní světlo, které ozáří největší plochu. Pro koupelnu v lázeňském stylu ale spíše doporučujeme zamyslet se nad decentnějším systémem osvětlení. Zapuštěná stropní bodová světla či závěsná světla umí vykouzlit tu pravou atmosféru. Navíc spotřebujete mnohem méně elektrické energie.

8. Zrcadlo

Když je řeč o světle, musíme zmínit zrcadlo. Dodá koupelně jasný a vzdušný vzhled a přes den zdůrazní sílu přirozeného světla. Vyberte ideálně velké a s hezkým rámem, které koupelnu opticky zvětší.

 

9. Dávkovače na mýdlo

Dostáváme se do kategorie drobných detailů, které ale zafungují. Pokud má koupelna vypadat skvěle, doporučujeme jednu zásadní věc – vystavovat co nejméně křiklavě barevných log, které najdeme na etiketách šamponů, sprchových gelů či krémů. Na toto všechno můžete pořídit stylové dávkovače v barvách podle vašeho gusta.

10. Háčky a držáky

Možná jste si to při návštěvě lázní ani neuvědomili. Bývá zde velké množství háčků a držáků. Každý předmět má zde své místo – župan, osuška, malý ručník vedle umyvadla, oblečení, které odkládáte před koupelí. Je o tolik příjemnější, když v koupelně nemusíte hledět na textilie na jedné velké hromadě.

11. Rostliny a svíčky

Kouzlo lázeňských interiérů spočívá v tom, že to v nich nepůsobí uměle. Lví podíl na tom mají rostliny. Dotyk přírody vždy funguje, ať jde o velký lázeňský komplex nebo malou soukromou koupelnu. Dalším užitečným doplňkem jsou svíčky, které vytváří ambientní atmosféru při koupeli. Můžete mít za sebou dlouhý den, několik obchodních schůzek, spoustu zařizování, hádky s dětmi, ale v moment, kdy se ponoříte do horké koupele a zahledíte se do mihotavých plamínků svíček, je vše nepříjemné zapomenuto.

rostliny v koupelně

12. Reproduktory

Hudba je také významnou složkou relaxační koupele v lázních. Proč to doma nenapodobit? Malé repráčky koupíte dnes za pár stovek a hudbu si na nich můžete pouštět třeba přes telefon. Můžete se vydat osvědčenou cestou lázeňských expertů a pouštět si ke koupeli uklidňující zenovou hudbu. Anebo můžete vybrat podle svého individuálního vkusu. Vaše koupelna – vaše pravidla.

nahoru