Přeskočit na hlavní obsah

Jak funguje bidet? A proč o něm uvažovat?

  • 7.3.2022

Přemýšlíte o pořízení bidetu, ale nevíte, jak vlastně funguje? V dnešním článku vám řekneme, k čemu je dobrá bidetová sprška, ale podělíme se také o to, jak funguje elektrický bidet. 

Už dávno neplatí, že bidet, zdánlivě nenápadný pomocník, je výsadou hotelů a luxusních vil. Naopak, své pevné místo našel i v běžných domácnostech, neboť jeho přínosy jsou opravdu veliké. Mnohé překvapí, že vedle klasického bidetu naleznete na trhu i bidetové spršky, sprchovací toalety a sprchovací sedátka. Argument „bidet zabírá příliš mnoho místa“, který nejčastěji zaslechneme od lidí, kteří tematice nevěnovali dostatek času, už není relevantní.

 

Jak funguje bidet

Klasický bidet je obvykle samostatně stojící „mísa“ vedle klasické toalety, jejímž cílem je poskytnout maximální hygienu intimních partií po použití WC a tím předejít i řadě nepříjemných zdravotních komplikací. Základní verze sestává právě z bidetové mísy, obvykle bez sedátka, která je vybavena speciální bidetovou baterií. Možností je však významně více a vy budete překvapeni komfortem, který máte na dosah ruky.

Pokud sáhnete z nějakého důvodu po variantě bez sedátka, volte robustnější tvary mísy, jež vašim stehnům a hýždím poskytnou zasloužené pohodlí. Elektronický bidet částečně nahrazuje také toaletní papír (některé zdroje uvádí, že dochází k až 90% úspoře). U moderních probíhá oplach za využití trysky (případně nastavitelného perlátoru u bidetové baterie), kterou zpravidla můžete nasměrovat požadovaným směrem. Někdy jsou trysky dokonce dvě (pro genitálie a anální oblast). U starší či levnější verze bidetu si patřičné partie umýváte pomocí ruky.


Bidet: jaké jsou ještě možnosti?

Alternativou klasického bidetu jsou sprchovací sedátka, klozety vybavené sprškou či samostatná bidetová sprška. Jedná se o tzv. přídavné bidety, které se mohou instalovat později, ale je dobré na ně pamatovat již při plánování koupelny. Zatímco sprchovací sedátko nahrazuje klasické WC sedátko (existují i varianty, u kterých se sprška instaluje pod stávající sedátko), bidetová sprška se instaluje k umývátku nebo k roháčkům u WC kombi. Výhodou bidetové spršky je, že ji lze využít i k pohodlnému napouštění vody do objemných nádob nebo pro snadnější umytí toalety.

Pro elektronická sprchovací sedátka je povětšinou třeba zajistit přívod elektrického proudu (tzn. zásuvky vhodné do vlhkého prostředí). Bidetová sedátka využívají výkonných trysek a nabízí řadu funkcí, které umožňují nejen regulovat intenzitu a teplotu vody, ale i přizpůsobit je potřebám konkrétní osoby (výška postavy, muž/žena). Ovládání bývá často dálkové, s možností nastavení parametrů daného jedince do paměti přístroje. Výjimkou není ani podsvícení. Součástí sprchovacího sedátka může být i proud vzduchu určený k vysušení intimních partií po jejich opláchnutí. Některé varianty nabízí i regulaci teploty proudu vzduchu.

 

Jak funguje bidetová sprška

Paffoni.jpg

Bidetová sprška je nejrychlejší variantou, jak svou domácnost obohatit o hygienického pomocníka. Hlavní výhodou je cenová dostupnost a prostorová nenáročnost. Vybírat obvykle můžete mezi dvěma základními variantami – sadou s umyvadlovou stojánkovou baterií a samostatnou podomítkovou baterií. Druhá z možností již vyžaduje stavební zásah. U první varianty se bidetová sprška jednoduše připevní přímo k umyvadlu. Bidetovou spršku ovládáte prostřednictvím tlačítka (páčky) na těle spršky.

Teplotu pak nastavujete prostřednictvím baterie. Dejte si pozor, aby sprchovací hadice byla dostatečně dlouhá (v ideálním případě vybavena i systémem proti zamotání). Moderní výrobky pak disponují řadou technologií, jež chrání povrchy a udržují perfektní chod po dlouhou dobu.

 

Čekaná i nečekaná pozitiva bidetu

Bidety a sprchovací toalety jsou přínosem zejména pro osoby, které trápí opakované problémy v oblasti intimních partií. Může se jednat nejen o vracející se infekce, ale též vyrážky či opruzeniny. Pořízení bidetu či bidetové spršky by měly zvážit také osoby, které čelí problémům s hemoroidy. Bidet sice nezabrání jejich vzniku, ale významně sníží riziko jejich vzniku. Právě hygiena je totiž v tomto případě klíčová.

Ženy jistě ocení bidet v období menstruace, po porodu nebo během těhotenství, kdy snáze udrží prostředí čisté. Nezastupitelnou roli hraje bidet také u osob s fyzickým hendikepem, po úrazech nebo po operaci. Bidet či bidetová sprška je skvělou volbou i v případě přecitlivělosti na chemické látky užívané v mýdlech i toaletních papírech. V případě varianty s vysoušečem bude hygiena těchto partií opravdu maximální. Na první pohled méně známý přínos bidetu je „masáž“ intimních partií. Proud vody posiluje svaly pánevního dna a může tak být pomocníkem v boji s inkontinencí.

Související produkty

nahoru