Přeskočit na hlavní obsah

Někdo dokáže používat dřez dvacet let a stejně na něm nenajdete jediné škrábnutí. U jiného dřezu se objeví první jizvy třeba už po měsíci používání. To neříká nic o kvalitě dřezů, škrábance se zkrátka objevují zcela nečekaně. Do dřezu upustíte hrnec nebo jiný těžký předmět, rozbije se vám uvnitř sklenička, někdo nechtěně přejede nožem po povrchu – a škrábanec je na světě. V případě nerezového dřezu je to problém zásadní, protože zde jsou bohužel nedostatky tohoto typu pěkně vidět.
 

Co s poškrábaným nerezem? Není třeba povolávat odborníka nebo kvůli pár škrábancům dokonce zvažovat koupi nového dřezu. Škrábance můžete odstranit sami. A totéž platí pro nečistoty jakéhokoli typu, tedy i skvrny, vodní kámen nebo rez, která se paradoxně objeví někdy i na nerezovém dřezu. Poradíme vám, jak na to.

Jaké typy skvrn a škrábanců lze odstranit

shutterstock_1433130164.jpg

- vodní kámen

- poškození vlivem teplotního šoku

- lehké nebo středně velké škrábance

- stopy chemických čistidel či prostředků

- otěry

- rez

Co budete potřebovat a na co si musíte dát pozor?

- houbička

shutterstock_1032635416.jpg

- hadřík z mikrovlákna

- speciální lešticí prostředek na nerez

Nikdy nepoužívejte kartáč, drátěnku nebo houbičku s hrubou vrstvou, které mohou poničit citlivý nerezový povrch. Rovněž nepoužívejte čisticí prostředky s obsahem chloru nebo různé tekuté písky. Pokud neseženete kvalitní přípravek přímo určený pro leštění nerezového povrchu, využijte některou z našich „babských rad“, které uvádíme na konci článku.

Jak postupovat

1. Klidně ještě na mokrý dřez aplikujte speciální lešticí prostředek. Pastu vytlačte na několika místech, ideálně blízko poškozených míst.

2. Rovnoměrně prostředek rozetřete houbičkou, ideálně tou jemnou stranou. Nechte chvíli působit.

3. Úplně nakonec dřez přetřete utěrkou z mikrovlákna. Ta je tím nejlepším prostředkem, čím se leští nerez do sucha.

Jak vyčistit zčernalý dřez po domácku

Nemáte doma žádný speciální prostředek na nerez a potřebujete urgentně vyčistit dřez před příchodem návštěvy? Třeba vám přijde vhod naše ekonomická alternativa čištění dřezu. Vystačíte si s tím, co najde doma každý.

shutterstock_2052318158.jpg

1. Ocet. Ocet má vynikající odmašťovací vlastnosti. Naneste jej rovnoměrně na povrch dřezu, třeba rozprašovačem. Nechte chvíli působit. Poté dřez přeleštěte na sucho jemnou tkaninou.

2. Jedlá soda. Jedlá soda je zvláště dobrá pro odstranění přepečených zbytků. Dřez navlhčete a posypte sodou. Tu pak rozetřete hadříkem. Nechte chvíli působit a vzápětí dřez vypláchněte vodou. Nakonec vyleštěte suchým hadříkem. Jedlou sodu doporučujeme také na nerezový sporák nebo na příbory.

3. Citron. Rozkrojte citron a čistěte jím dřez, jako byste v ruce drželi kartáč nebo houbičku. Je to přírodní kyselina a také umí ze dřezu odstranit nevzhledné skvrny.

TIP: Nezapomeňte se podívat i na naše další články, které vás provedou světem snadného úklidu a poskytnou vám užitečné tipy a triky, jak udržet váš domov čistý.

nahoru