Přeskočit na hlavní obsah

Nečekejte na instalatéra. S našimi radami si můžete nainstalovat sprchovou baterii svépomocí jednoduše doma. Podívejte se, jak na to.

Instalace sprchové baterie, to je téma našeho dnešního článku. Co se týče instalace klasické nástěnné baterie, nejde o nijak náročný projekt. Sprchovou baterii můžete vyměnit vždy, když potřebujete výrazně změnit tvář vaší koupelny, dát jí modernější vzhled. Nová sprchová baterie také zpravidla přináší úsporu nákladů. Dnešní sprchové baterie mají totiž nižší spotřebu vody. Díky tomu ušetříte za vodné a stočné.

Vedle toho se dnes podíváme také na montáž podomítkové vodovodní baterie. Ta se řídí trochu jinými pravidly. Je složitější, uživatelé se pro ni většinou rozhodují v momentě, kdy se stěhují do nového nebo se odhodlali pro rekonstrukci koupelny.

 

Oba procesy podrobíme důkladnému rozboru

Pokud nepočítáme exkluzivní sprchové sloupy, pak existují dva základní zdroje horké vody pro vaše sprchování. Do koupelny můžeme pořídit buď klasickou nástěnnou baterii, nebo zvolíme montáž podomítkové sprchové baterie.

O tom, zdali se klasická baterie s hadicí a ruční sprchou hodí pro váš sprchový kout, rozhoduje několik faktorů. Tím nejdůležitějším je rozteč. Jde o vzdálenost rozestupu vodovodních trubek ve stěně, která by měla být shodná s roztečí samotné baterie.

Dále by si měl zákazník všimnout velikosti baterie. Některé modely s příliš robustním tělem zaberou ve sprchovém koutu o menší velikosti zbytečně moc místa. Posledním kritériem je design. Některé modely jsou více hranaté, jiné zaoblené. Designový styl baterie by měl být sladěn s celkovým vzezřením koupelny. Ideální je pořídit sprchovou baterii od stejného výrobce a ze stejné řady, jako je baterie vanová či umyvadlová.

 

Co je pro instalaci nástěnné sprchové baterie zapotřebí

 • nová sprchová baterie vybraná tak, aby její rozteč odpovídala rozteči armaturových přípojek;
 • těsnění baterie a sítka;
 • kohoutkové prodlužovače (tzv. fittingy);
 • rozety (bývá součástí balení);
 • těsnicí šňůra z konopí a sanitární silikon;
 • přípojky ve tvaru písmene S. Ty umožňují nastavit rozestup obou stěnových přípojů na výšku i na šířku. Jinými slovy, s jejich pomocí lze doladit drobné nerovnosti a nepřesnosti při instalaci baterie na stěnu;
 • montážní otevřené klíče 22 mm a 32 mm nebo francouzský klíč;
 • metr;
 • vodováha;
 • PTFE páska;
 • silikon.

GROHE       GROHE

Postup montáže nástěnné sprchové baterie

Postupo jsme rozdělili na dvě fáze – příprava a samotná montáž. Důležité jsou obě, takže žádný krok nevynechte.


Příprava

Předtím, než začnete se samotnou montáží, propláchněte vodovodní síť, čímž ji zbavíte nečistot, které by mohly poškodit novou baterii.

 1. Uzavřete hlavní přívod vody!
 2. Přišroubujete přípojky do vodovodního zařízení tak, aby vyčnívaly o přibližně 42 mm.
 3. Utáhněte rozety, aby doléhaly ke zdi. Zkontrolujte, jestli jsou od sebe vzdálené na délku rozteče. Vodováhou zkorigujte jejich horizontální polohu. V případě potřeby upravte.
 4. Nasaďte na přípojky baterii a pevně utáhněte matice. Ty se nesmějí dotýkat rozet.
 5. Pokud je to potřeba, upravte polohu baterie a ověřte, jestli je baterie ve vodorovné poloze. Pokud je to v pořádku, baterii demontujte.


Montáž nástěnné sprchové baterie

 1. Poznačte si vzdálenost mezi konci přípojek a stěnou.
 2. Oblepte vnitřní koncovky přípojek pomocí PTFE pásky a vložte je do vodovodního zařízení. Utáhněte koncovky pomocí 22 mm otevřeného klíče. Pomocí metru si ověřte dodržení správné rozteče. Zkontrolujte také, že jsou obě přípojky přišroubovány stejně hluboko podle předchozího měření. Poté zkontrolujte jejich vyrovnání pomocí vodováhy.
 3. Prostor mezi stěnou a přípojkami vymažte vrstvou silikonu.
 4. Na přípojky našroubujte příslušné rozety.
 5. Odstraňte z otvorů na baterii červenou a modrou krytku, pod ji baterie má. Ujistěte se o správném umístění sítek – zaoblené strana musí směřovat dovnitř.  
 6. Nasaďte baterii na přípojky a utáhněte matice pomocí 32 mm otevřeného klíče.
 7. Pomocí vodováhy si ověřte, jestli je baterie vyrovnána. V případě potřeby zkorigujte.
 8. Otevřete přívod vody a zkontrolujte, jestli nedochází k úniku vody.


Připojení hadice a sprchové hlavice

Pokud kupujete sprchovou baterii v setu s hadicí a sprchovou hlavicí, jistě vás bude zajímat, jak toto příslušenství připojit k instalované sprchové baterii.

 1. Zkontrolujte, zda je těsnění v hadici ve správné poloze a poté utáhněte koncovku hadice na otvoru v baterii.
 2. Ověřte, jestli baterie a sprchová hlavice fungují správně. 

 

Montáž podomítkové vodovodní baterie

Montáž podomítkové vodovodní baterie probíhá podle trochu jiných pravidel. Skoro vše je ukryté pod stěnou, logicky je tedy nutné pro instalaci zeď „otevřít“. Montáž podomítkové baterie se většinou provádí v novostavbách nebo při renovaci. A méně zkušení kutilové by pro ni měli povolat na pomoc odborníka.

Přesto se podomítková baterie vyplatí. Kromě úspory místa patří k jejím výhodám jednoduchá údržba. Jediné, co na této baterii musíte čistit, je její kryt a páka.

Podomítková baterie se většinou skládá ze dvou částí, přičemž spodní slouží jako jakási základna napojená na rozvody. Je propojena s horní částí, která jediná ční nad povrch. Horní část tvoří výhradně ovládací prvky.

Co se týče instalace, uvádíme návod jen v hrubých bodech. Proces montáže je pro každý model trochu odlišný. Každý zákazník by měl postupovat podle návodu, který poskytuje výrobce k vybranému modelu baterie.

GROHE          GROHE


Postup montáže podomítkové sprchové baterie

1. Uzavřete přívod vody a nechte z potrubí vytéci několik litrů vody.

2. Tělo baterie stále s plastovým ochranným krytem vložte do otvoru ve zdi o rozměrech cca 100 x 150 mm. Hloubka by měla být cca 60 mm. Ujistěte se, že je baterie správně orientovaná – přepínač je nahoře, kartuš dole.

3. Najděte pro tělo baterie takové místo, ať na něj můžete našroubovat přívody teplé a studené vody a vývody k hlavové a ruční sprše.

4. Pokud vše sedí, následují zednické a obkladačské práce. Tělo baterie se důkladně ukryje ve stěně. Vnitřní část těla baterie musí být během hrubých stavebních prací chráněna před nečistotami. Vyzdění a montáž musí probíhat tak, aby bylo možné nasadit horní část podomítkové baterie.

Související produkty

nahoru