Přeskočit na hlavní obsah

Vanové zástěny vídáme v koupelnách stále častěji. A není divu. Je to nejefektivnější způsob, jak si moci dopřát požitek ze sprchování, i když doma nemáte sprchový kout. Jak připevnit vanovou zástěnu, o tom pojednává náš článek.

Proč pořizovat vanovou zástěnu

Pokud někdo opravdu miluje sprchování, měl by si sprchový kout přece jen pořídit. Ale rozumíme, že někdy na něj v koupelně není místo. A zcela odstranit vanu nejde, pokud máte doma malé děti nebo partnera, který se koupelí vzdát nechce.

Jsou ještě jiné způsoby, jak situaci vyřešit bez zástěny? Jsou, například prostřednictvím závěsu. Ale závěs není ideální. Jednak se v jeho záhybech drží voda, která si na podlahu cestu najde. Navíc závěs nevydrží hezký dlouho. Časem se na něm začne tvořit plíseň. Takže opravdu platí, že sprchovou zástěnu nic nepřekoná.

Někteří mají u zástěn obavu zvláště z její instalace. Ta když se nepovede, může dojít k poškození buďto vany, nebo obkladu koupelny. Ve skutečnosti je montáž vanové zástěny velmi jednoduchá. Zvládnete to za jedno odpoledne. Je několik okamžiků, kdy musíte mít velmi přesné oko a jistou ruku, ale věříme, že tyto zkoušky šikovnosti hravě překonáte.

Co dělat po rozbalení sprchové zástěny

instalateri.jpg

Nejdříve povolejte do služby pomocníka. Na tuto akci je nejlepší vyrazit, pokud máte k dispozici čtyři ruce. Zástěna je totiž velmi těžká. V okolí vany rozložte kusy vinylu nebo starého koberce, ať skleněná zástěna nepřijde v průběhu práce do kontaktu s dlažbou podlahy.

Prostudujte instalační návod. Náš návod, jak připevnit vanovou zástěnu, je přece jen obecný, vycházející z toho, že většina zástěn funguje na podobném principu. Návod konkrétního výrobce vám dá přece jen přesnější informace, jak postupovat.

Než začnete, ujistěte se, že model zástěny je kompatibilní s vaší vanou.

Jestliže je vše v pořádku, připravte si nářadí. Budete potřebovat:

naradi.jpg

- vrtačku

- šrouby a hmoždinky

- vodováhu

- palici

- fix nebo tužku

- silikon na tmelení

Jak postupovat při montáži vanové zástěny

1. Nejdříve musíte umístit na své místo ustavovací profil vanové zástěny. Ten patří na zeď blíže k vnějšímu okraji vany. Profil vztyčte, zatím nanečisto, na místě, kde bude stát. Nechte profil držet pomocníka a zatím vodováhou ověřte, klidně raději pětkrát, že profil nevisí křivě, tedy že je v úhlu 90° ke stěně vany.

2. Pokud jsou v profilu díry, vezměte do ruky tužku a označte si v dírách místa navrtání. Jestliže výrobce díry do profilu neumístil, musíte si je vyvrtat.

3. Odložte profil a vyvrtejte díry. Protože s největší pravděpodobností vrtáte do obkládaček, nemůžete užít vrtačku s příklepem. Použijte vrták z kamene, vidiový vrták s plátkem slinutého karbidu nebo diamantový vrták.

vodovaha.jpg

4. Ustavovací profil přišroubujte ke zdi. Do hmoždinek vsuňte šrouby, nejdříve je všechny našroubujte nahrubo, až poté je dotáhněte. Zkontrolujte vodováhou, že profil visí rovně.

5. Zástěnu vložte do ustavovacího profilu, vyvažte ji a spojte šrouby s profilem. Na hlavičky šroubů je dobré nasadit krytky, ať poté po letech sprchování hlavičky nezreziví.

6. Na delší část vany nalepte zarážku. Na spodní část zástěny vsaďte pryžové těsnění nebo silikonovou ochranu.

silikon.jpg

7. Použijte těsnící materiál (například silikon) k utěsnění spojů mezi vanou, stěnami a vanovou zástěnou. Pomůže to zabránit pronikání vody a vlhkosti do stěn.

8. Proveďte kontrolu celé instalace a případně proveďte drobné úpravy nebo dodatečné zajištění, pokud je to potřeba.

9. Hotovo. Odlepte ze skla etikety výrobců a očistěte ho. Odteď si můžete užívat klidného sprchování ve vaší vaně a podlaha koupelny zůstane krásně suchá.

nahoru