Přeskočit na hlavní obsah

Jak správně vybírat stavební chemii pro konkrétní projekty?

  • 15.9.2023

Silikon, lepidlo, tmel nebo pěna. To vše jsou výrobky, které řadíme do kategorie stavební chemie. Jsou zapotřebí pro všechny typy staveb: postavíte s nimi studnu na zahradě, složíte sprchový kout, vytvoříte nový chodník nebo postavíte plot. Jsou nenahraditelné také při stavbě komerčních objektů nebo projektů ve veřejném prostranství.
 

To, že na projekt byla použita nekvalitní stavební chemie, poznáte velmi jednoduše. Na první pohled uvidíte nerovnosti, netěsnost či trhliny v materiálu. Tyto jevy se negativně projeví na bezpečnosti a trvanlivosti konstrukce. Žádný kutil nechce, aby práce, na které dělal i několik týdnů, vyšla vniveč. Proto přinášíme návod, jak správně vybírat stavební chemii pro konkrétní projekty.

 

Jak vybrat tmel

Někdo použije tmel jen na sádrokartonové konstrukce, jiný potřebuje vyrovnat či přetmelit omítky nebo stěrkovat betonové monolitické či prefabrikované konstrukce. Který tmel vybrat? Jako první si všimněte označení CE, které znamená, že výrobek odpovídá normám Evropského hospodářského prostoru. Kód značí i doplňkové charakteristiky, takže například to, jak výrobek reaguje na oheň.

Stavbaři rozlišují 4 druhy tmele:

  • základní tmel
  • dokončovací tmel
  • tmel pro dvojí použití
  • bezpáskový spárovací tmel

Co se týče kvality tmele, vymezujeme 4 skupiny označované Q1 až Q4. Q1 zabezpečí tak nejvýš jen odolnost při požáru a jakés takés akustické utěsnění povrchu konstrukce. Pro tmelení sádrokartonové konstrukce sáhněte určitě po tmelu s kódem Q2 a výše. Q2 odpovídá obvyklým nárokům na plochy zdí a stropů, na rozdíl od Q1 nezanechává viditelné otisky po zpracování. Q3 je vhodný i pod tapety s jemnou strukturou, Q4 pak splňuje ty nejvyšší nároky na jakost finálního povrchu.

tmel

 

Jak vybrat lepidlo

Mnoho kutilů si jistě vzpomene na starou televizní reklamu na lepidlo, kde kutil sedí na židli přilepené na stěně. Takovou kvalitu ale zmíněné lepidlo jistě nemělo; sotva jej má jakékoli z běžných lepidel na trhu. Pokud vám nicméně stačí lepidlo natolik flexibilní, abyste mohli lepit obklady a dlažby, pak se poohlédněte po výrobcích s označením S2. To garantuje vysoce flexibilní výrobek s vyšší deformovatelností oproti výrobkům S1. Vysoká flexibilita je možná pouze tehdy, pokud je lepidlo schopné vyrovnat smykové napětí vyvolané různou teplotní roztažností i tak specifického materiálu, jakým je keramika či beton. Ty se totiž v různě vysokých teplotách smršťují či roztahují výrazně, a to má za následek právě pnutí v lepidle.

Lepidlo s označením S2 je tedy jistotou a hodí se na menší obklady i obklady s rozměrem nad 1 metr.

lepidlo

Jak vybrat chemickou kotvu

Chemická kotva (také nazývaná chemická malta nebo hmoždinka) nahrazuje klasické vruty či hmoždinky. Má dokonce vyšší nosnost a omezuje tlaky a pnutí ve zdivu. Aplikace je jednoduchá, chemická kotva rychle tuhne a má krátký vytvrzovací čas. V interiéru použijte polyesterovou chemickou kotvu. Taková kotva neobsahuje styren, a tudíž neobtěžuje zápachem. V exteriéru upřednostněte vinylesterovou kotvu, protože lépe odolá vlhku i chemikáliím.

chemicka kotva

Jak poznat kvalitní silikon

Silikon používáme na vyplnění mezer mezi dvěma materiály. Oproti tmelu je elastičtější a lépe odolává vodě a vlhkosti, oproti lepidlu postrádá lepicí sílu. Dobrý silikon poznáte podle toho, že je vodotěsný (to je nejdůležitější vlastnost), pružný, odolný vůči plísním, UV záření, horku i chladu. Při výběru se musíte rozhodnout mezi acetátovým a neutrálním silikonem.

Acetátový silikon je zhotoven na bázi kyseliny octové. Má vynikající přilnavost a je ideální pro hladké a neporézní povrchy, jako jsou keramiky, obklady, kovy a sklo. Ovšem kyselinový základ znamená, že silikon může být agresivní vůči okolním materiálům. Takový silikon dokáže poškodit i jinak houževnatý beton.

Neutrální silikon je vhodnější pro citlivé povrchy. Využít lze tedy na zdivo, kámen i beton. Uživatel ale musí počítat s nižší přilnavostí. Také je tento silikon o něco dražší.

Při výběru silikonu je najdete rozřazené přímo podle konkrétní funkce – lze si vybrat sanitární, sklenářský i protipožární silikon. Nechybí ani univerzální silikon.

silikon

 

Certifikace a dávkování

Nezapomeňte při výběru zkontrolovat, zda produkt splňuje příslušné stavební normy a má potřebné certifikáty. Je to důkaz, že použitá chemie je kvalitní a bezpečná. Pohlídejte si také vždy správné dávkování. Je to důležité pro dosažení požadovaných vlastností konstrukce. Některá stavební chemie může vyžadovat speciální vybavení pro správnou aplikaci.

Související produkty

nahoru