Přeskočit na hlavní obsah

Jak vyčistit spáry v koupelně bez chemie

Zašlé spáry mohou zkazit dojem z celé koupeny. Pojďte se s námi podívat, čím vyčistit spáry v koupelně snadno a rychle! Jde to i bez chemie. 

Udržovat dlaždice v perfektním stavu není jen tak. Dojem totiž často kazí spáry, které postupem času zešednou nebo zažloutnou. Toto nežádoucí zabarvení mají na svědomí nejen zažrané nečistoty, vodní kámen a usazeniny, ale velmi často také plísně.

Čím vyčistit spáry v koupelně? Ještě před tím, než vyrazíte do obchodu pro drahé chemické prostředky, vyzkoušejte následující babské rady. Často vám totiž mohou pomoci suroviny, které máte běžně doma ve skříni, ledničce nebo spíži. 

leifheit

Ocet a jedlá soda

Tihle dva pomocníci by měli patřit k povinné výbavě každé domácnosti. Dokážou totiž pomoci nejen s čištěním dřezu od vodního kamene apod., ale také s údržbou spár. Jejich smícháním vznikne kašička, kterou důkladně nanesete mezi obklady. Použít k tomu můžete například starý zubní kartáček, dostanete se s ním i do těžko přístupných rohů. Nechte několik desítek minut působit a poté vydrhněte houbičkou. Pouze si dejte pozor na to, zda v koupelně nemáte injektážní spárovací hmotu – s tou totiž ocet reaguje!

 

Jak vyčistit spáry mezi kachličkami v pomocí bělidla

Další účinnou kombinací, jak vybělit spáry v koupelně, je opět soda – tentokrát ale ve společnosti bělidla na prádlo, které koupíte v každé drogerii nebo supermarketu. V tomhle případě smíchejte přibližně čtvrtinu šálku bělidla s třemi čtvrtinami jedlé sody. Vzniklou hmotu naneste na spáry, nechte působit alespoň 30 minut a následně důkladně vydrhněte. Uvidíte, že výsledkem budete mile překvapeni!

Jak vybělit spáry kachliček

 

Čím ještě vyčistit spáry mezi dlaždicemi

Kyselina citronová a jedlá soda

Podobně účinná jako výše zmíněná kombinace je i soda smíchaná s horkou vodou a kyselinou citronovou. Smícháním 1/2 šálku jedlé sody s 1/3 šálku kyseliny citronové vznikne hustá pasta. V případě potřeby ji můžete dolít horkou vodou. Pastu poté naneste na spáry a nechte působit (opět alespoň 30 minut). Dále je postup stejný jako u používání pasty z bělidla a jedlé sody.

shutterstock_221679958.jpg

Čištění pomocí páry

Účinným, šetrným a současně rychlým způsobem obnovení zašlých spár je jejich důkladné vyčištění pomocí páry. Využívá se k tomu speciální parní čistič, který je ke spárovacím hmotám i obkladům opravdu šetrný. Vysoká teplota spolehlivě odstraní usazené nečistoty, navíc si poradí i se vznikající plísní nebo vodním kamenem. Při práci s parním čističem ale buďte obezřetní – především při manipulaci v okolí dřevěného koupelnového nábytku. Vysoká vlhkost a teplota by jej mohla poškodit.

Sprchový kout a spáry

A jak vyčistit spáry ve sprchovém koutě? Jako nejúčinnější se projevil již zmiňovaný ocet smíchaný s jedlou sodou. Pokud by však tato směs přeci jen nepomohla, můžete vyzkoušet kašičku z jedlé sody a saponátu. Naneste ji na spáry a nechte cca hodinu působit. Poté následuje fáze drhnutí. Očistu spár zakončete oplachem horkou vodou a utřením dosucha. 

 

Jak vyčistit spáry od plísně?

shutterstock_1239349807.jpg

V koupelně je neustále vlhko a to svědčí plísním. Ty velmi škodí zdraví, ale také poškozují spáry, na kterých se objevují černé fleky. Vyzkoušet samozřejmě můžete jakoukoli z výše zmiňovaných rad, avšak při silnějším znečištění plísněmi doporučujeme vsadit na speciální protiplísňové roztoky.

Pracujte v ochranných brýlích, protože pokud by se vám tekutina dostala do očí, mohla by poškodit zrak.

 

Pravidelná údržba

Ač to nejspíš uslyšíte neradi, klíčem k čistým spárám je pravidelná údržba. Jednou za čas je vyčistěte jakoukoli z uvedených metod, a to i v případě, že nebudou viditelně zanesené. Prostory mezi obklady a dlaždicemi se tím dezinfikují a zabrání se riziku výskytu plísní a šíření mikroorganismů.

K degradaci spár dochází obvykle v koupelnách, ve kterých je vysoká vlhkost dlouhou dobu, a to z důvodu nedostatečné cirkulace vzduchu. Základním preventivním opatřením je tak časté větrání. Pokud máte v koupelně okna, pravidelně je po sprchování či koupání otevírejte. Zajistíte tak rychlou obměnu vlhkého vzduchu za čerstvý. Nemáte-li v koupelně žádné okno, nenechávejte místnost dlouhodobě uzavřenou. Doporučujeme během dne nebo alespoň po sprchování nechávat dveře do koupelny nějakou dobu otevřené. V druhém případě si můžete pořídit kvalitní ventilátor.

jak vyčistit spáry v koupelně

Spáry dostávají nejvíce zabrat v místech, kde dochází k přímému kontaktu s vodou. Dlaždice v moderních sprchových koutech bez vaniček tak mají k degradaci spár blíž než kterékoli jiné. Z tohoto důvodu je žádoucí zamezit hromadění vody na podlaze, a to pomocí dostatečného vyspádování a montáže odtokového žlabu s adekvátním průtokem vody.

TIP SANITINO: Vyčištěné spáry po uschnutí natřete, podle potřeby i opakovaně, tupým koncem bílé parafínové svíčky. Bílý vosk nejenže spáry rozzáří, ale také je naimpregnuje, díky čemuž se na nich v budoucnu neudrží žádné nečistoty ani plísně. Tento postup můžete pro větší účinnost jednou za čas zopakovat. Nezapomeňte se podívat i na naše další články, které vás provedou světem snadného úklidu a poskytnou vám užitečné tipy a triky, jak udržet váš domov čistý.

Související produkty

nahoru