Přeskočit na hlavní obsah

Jak vyčistit zažloutlý koupelnový nábytek

Koupelnový nábytek je konstruován tak, aby zvládl extrémní podmínky koupelny. Dochází zde ke střídání teplot, vysoká vlhkost je samozřejmostí a přímý kontakt s vodou je na denním pořádku. Proto je třeba koupelnový nábytek vybírat pečlivě. Přes veškerou péči však dochází k jeho postupnému stárnutí. I to však můžeme ovlivnit. Jak na to?
 

Co jsou důvody žloutnutí nábytku?

Nejčastějším důvodem žloutnutí nábytku bývá použití nevhodného nebo nekvalitního materiálu. Zátěžové prostředí koupelny pak urychlí zkázu bílých povrchů. Za žloutnutím nábytku však stojí důvodů víc. Zásadní vliv má nejen voda, ale také vlhkost, UV záření, tónovací kosmetika, ale také tabákový kouř, případně kombinace všech faktorů dohromady. Prvním krokem tedy je výběr vhodného nábytku a pak pečlivá prevence, tedy pravidelné ošetření povrchů. Navzdory péči však může ke žloutnutí docházet. Jak vyčistit zažloutlý nábytek? Metod máte hned několik.

 

Jak vyčistit zažloutlý nábytek? Jemně!

shutterstock_2110754789.jpg

Prvním krokem, než začnete s mohutným čištěním, je uvědomit si, že síla, hrubost ani tlak vám nepomohou. Stejně tak nebezpečné jsou agresivní přípravky. V řadě případů je nevhodné i bělidlo. Může dojít k poškození speciálních povrchových vrstev, laku i mechanickému poškození v podobě rýh a škrábanců, kde se následně usazují nečistoty a mikroorganismy zde začnou budovat své kolonie. Pozor také na přischlé nečistoty, neodlupujte je, ale nechte „odmočit“. Efekt hrubého chování tedy bude jen krátkodobý. Z dlouhodobého pohledu si přiděláváte práci. Jak vyčistit zašlé koupelnové skříňky, aby byl efekt dlouhodobější?

Vsaďte na síru

shutterstock_1296267607.jpg

Zejména v restaurátorském odvětví je odpovědí na otázku, jak vyčistit zašlý nábytek přípravek s obsahem síry. Vhodná čistící hmota odstraňuje nejen bílé kruhy od vody, například na barevném či dřevěném nábytku a vybavení, ale také si poradí se skvrnami, škrábanci. Navíc dodá život vybledlým povrchům a rozsvítí zašlé povrchy. Při jeho používání je potřeba dbát zvýšené pozornosti a chránit nejen pokožku, ale i oči. Pokud je zažloutnutí již výrazné, nechte přípravek působit delší dobu před tím, než jej setřete jemným vlhkým hadříkem a následně prostředí utřete dosucha.

Na zažloutlý povrch platí i kombinace octa a citronu

Další z cest, jak vyčistit zažloutlý nábytek, ať už se jedná o skříňky vysoké, horní či umyvadlové, je využití octové vody s příměsí citronu (resp. kyseliny citronové). Pro silnější účinek můžete vytlačit šťávu z jednoho středního citronu a smíchat ji s octem v poměru 1:1. Tuto směs naneste na hadřík a potřete jím postižené povrchy. Nechte působit 20–30 minut a poté povrchy opláchněte čistou vodou a utřete suchým hadříkem z mikrovlákna. Pozor si dejte u lakovaných povrchů s vysokým leskem, kde je třeba přidat ke směsi ještě vodu, aby její intenzita nepoškodila lak.

 

Na zašlý povrch pomůže i jar na nádobí

shutterstock_2006035316.jpg

Další z cest je využití klasického jaru na nádobí. Na povrchy však využívejte jen jemnou stranu houbičky. Opět je výhodné nanést pár kapek přípravku na nádobí na houbičku a potřít jím zažloutlé povrchy. Nechte působit. Výhodou je, že zlikvidujete také mastnotu a nečistoty. Po cca 20 minutách povrchy setřete vlhkým hadříkem a utřete dosucha.

Pokud domácí přípravky nepomáhají, nebojte se sáhnout po odbornějších prostředcích z řad chemické nabídky. Vždy však zkontrolujte, zda jsou vhodné pro konkrétní povrchy. Pozor si dejte na přípravky obsahující bělidlo. Ne každý povrch je na tento zásah připraven a může dojít k poškození.

Související produkty

nahoru