Přeskočit na hlavní obsah

Barevnou klasikou koupelnového prostředí je bílá. Už dávno však neplatí, že koupelna musí být „jen“ bílá nebo dokonce světlá. Zkuste vsadit na tmavé odstíny a vytvořte unikátní prostor, jež zaujme jak funkčností, tak svou nadčasovou atmosférou.

Světlá vs. tmavá koupelna

Světlá barva koupelny navozuje pocit čistoty, vzdušnosti a dokáže prostor opticky odlehčit. Je také jistou formou vyjádřeného optimismu nebo nevtíravé elegance. Světlých barev v kombinaci například se dřevem či šedými odstíny se hojně využívá v seversky laděném stylu, případně v japonském minimalismu. S nápaditějšími odstíny a plnějšími barvami si pohrávají národy jižní. Nebojí se kombinovat zdánlivě nekombinovatelné. Umí vytvořit ohnivě živoucí atmosféru. Tmavé barvy v koupelně jsou napříč styly symbolem elegance, luxusu a pevného sebevědomí. Aby však opravdu vynikly, je třeba jim věnovat pozornost, jinak se může stát, že místnost bude více strašidelná než relaxační.

Černá miluje dřevo

Černá barva může být minimalistická, ale umí být i pořádně komplikovaná. Obzvlášť, vsadíte-li na dekor mramoru s jeho specifickou kresbou. Prvním krokem plánování tedy je, v jakém stylu chcete vytvářet váš domov. Minimalistické pojetí nejčastěji pracuje s ryzími barvami, respektive si rafinovaně pohrává s jejich odstíny. Vkusně kombinuje monochromatické povrchy v různých odstínech, které spolu ladí a ve výsledku se stávají uměleckým dílem. Pokud jste milovníky přírodnin, určitě nadšeně přivítáte, že černé dřevo sluší. Obzvlášť působivě působí například surové dřevo. Samostatnou kapitolou je také glamour styl, kdy se prostor doslova vyladí na luxusní verze vás samotných. Nejčastěji se používá lesklých povrchů a zlatých doplňků, případně tmavé dřevo a mramor.

cerna_v.jpg
cerna drevo_v.jpg
cerne vybaveni_v.jpg

Černá sluší i malé koupelně

Všeobecně se zastává názor, že tmavé barvy bychom měli používat ve větších místnostech, kde je i přístup přirozeného světla. Ne vždy tomu tak nutně musí být. I malá černá koupelna může být nádherná. Tmavou barvu můžete využít v podobě obkladů na stěnách, ale také jako dlažbu na podlaze. Skvěle působí například dekor betonu nebo strukturovaný šedý obklad, jež prostoru dodá jistý industriální nádech. Glamour stylu lze dosáhnout využitím obkladů s dekorem kovu například se zlatými odlesky. Zjemnit prostor můžete dřevěnými prvky, sklem, dobře vybraným osvětlením či chromovými povrchy vodovodních baterií či otopného tělesa. U glamour stylu se nebojte setrvat u černé, mědi či zlata.

Černá nejen na stěnách

Když se řekne tmavá koupelna, často si představíme tmavé obklady, případně tmavý koupelnový nábytek. Co však využít tmavé barvy i jinak? Naprostým skvostem je tmavá sanita. Černé umyvadlo, ať už jen z vnější strany nebo celé, tmavá volně stojící vana či černé vodovodní baterie mohou vytvořit vskutku zajímavý prostor. Dalšími prvky mohou být například černé police, tmavé otopné těleso nebo rám sprchového koutu. Atmosféru lze doplnit zajímavými obklady s rafinovaným vzorem, kterému může dominovat jedna tmavá stěna. Velkou roli také hraje, zda vsadíte na lesk či mat, případně jejich kombinaci.

Černobílý svět

Vkusným řešením je sázka na černobílou. Pokud chcete něco unikátního, pak zvolte světlejší obklady a pohrajte si s jejich dekorem. Zkuste například 3D struktury nebo obraz vytvořený z obkladů (využijte pak další výraznou barvu, například červenou, zelenou či modrou). Prostor pak oživte černým vybavením – rám zrcadla, umyvadla, umyvadlové baterie, toaleta, zástěna, splachovací tlačítko, nádobky na mýdlo a zubní hygienu, rámy sprchového koutu či obklad vany. Hlavní roli však mohou hrát i samotné obklady, které kombinujete ať už vzory nebo barevností či leskem a matem.

Související produkty

nahoru