Přeskočit na hlavní obsah

Podívejte se, jak vyčistit granitový dřez v kuchyni

Dřezy z granitu mají spoustu výhod včetně vysoké odolnosti. Ale stejně jako u všech dalších produktů je nutné o něj správně pečovat. Víte, jak správně vyčistit granitový dřez? Sepsali jsme pro vás pár užitečných tipů.

Granitový dřez je velice oblíbený pro svou odolnost vůči vysokým teplotám, pevnost i stálobarevnost. Kromě toho má přirozené antibakteriální vlastnosti, které ve své kuchyni rozhodně oceníte. Ale i tento typ dřezu potřebuje svou pravidelnou péči.  

 

Pravidelnost je základ

Pokud se o něco staráte průběžně, tak tím předcházíte problémům a usnadňujete si práci. Stejně je tomu tak i u dřezů z granitu. Přitom jejich údržba není nic náročného. Postačí vám jemná strana obyčejné houbičky na nádobí nebo měkký hadr a mycí přípravek na nádobí. Použít můžete i speciální produkt na čištění granitových dřezů. Povrch dřezu důkladně umyjte, opláchněte vodou a utřete do sucha utěrkou. Tento krok je důležitý, protože granit je náchylný na usazeniny z vodního kamene a ty vznikají právě z vody. Vlhkou houbičku či hadr a utěrku poté odložte mimo kuchyňský dřez. Celý tento proces by se měl provádět denně. Avšak ideální je utírat dřez do sucha po každém jeho použití.

Zbystřit byste měli pokaždé, když se na dřez dostanou potraviny, které barví (například řepa, víno, káva, agresivní šťávy z ovoce…) – na granitu mohou zanechat fleky. Jediným řešením je tyto barviva co nejdříve smýt.

 

Jak vyčistit dřez z granitu od vodního kamene?

10.jpg

Pokud se na vašem granitovém dřezu již vyskytly mapy usazenin, nemusíte zoufat. Na trhu najdete prostředky na odstranění vodního kamene z granitového povrchu. Ačkoliv je vodní kámen v seznamu největších nepřátel koupelen a kuchyní na prvním místě, tak lze odstranit poměrně jednoduše (za předpokladu, že není usazený dlouho) a levně, a to dokonce za pomoci věcí, které najdete doma.

S usazeninami nejlépe umí zatočit ocet. Nejdřív ho nařeďte s vodou – jeden díl octa na tři díly vody. Tuto směs na pár hodin naneste na vodní kámen. Poté jeho zbytky odstraňte pomocí houbičky či hadru, opláchněte a usušte. Skvělým bojovníkem proti vodnímu kameni je také citron. Rozřízněte ho v půlce a potřete s ním postižená místa.

Osvědčenou prevencí proti tvorbě usazenin je pomazání dřezu jakýmkoliv jedlým olejem. Díky němu se voda na povrchu neudrží a steče do odpadu, takže složky vody nebudou mít čas na povrchu ulpět, a vodní kámen se tak bude tvořit hůře.

 

Čím rozhodně nečistit

Když jsme si teď uvedli správnou péči o dřez, je nutné i zmínit, čemu se vyvarovat. Ani k odstranění těch sebevětších usazenin nikdy nepoužívejte drátěnky, kartáče a abrazivní prostředky. Povrch by se mohl poškrábat, což by jednak z estetického hlediska nevypadalo vůbec dobře, jednak na poškozeném povrchu nečistoty ulpívají lépe.

Jedno velké ne patří také ředidlům, čističům na odpady a dalším agresivním prostředkům

Na barvě nesejde

Jak vyčistit černý granitový dřez? A jak naopak vyčistit bílý dřez granitu? Jestli si kladete tyto otázky, tak odpověď na ně máte již výše, protože každý granitový dřez se udržuje stejně.

Avšak u světlých odstínů nemusí ocet nebo citron k odstranění vodního kamene pokaždé stačit, proto můžete ještě vyzkoušet vodu s jedlou sodou nebo kyselinu citronovou.

Pozor si dejte na bělidlo. Hodně lidí po něm v touze po čistě bílém granitovém dřezu sáhne, ale to by jen nadělalo více škody než užitku.

 

TIP: Nezapomeňte se podívat i na naše další články, které vás provedou světem snadného úklidu a poskytnou vám užitečné tipy a triky, jak udržet váš domov čistý.

Související produkty

nahoru