Přeskočit na hlavní obsah

V létě rádi otevíráme okna dokořán všichni, v zimě se do toho nechce skoro nikomu. Větrání je ale důležité celoročně. Nejde jen o výměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý, větráním lze regulovat vlhkost vzduchu a předcházet tak možným plísním. Ne náhodou se v zimě daří virům o tolik lépe než v létě – mohou se usazovat v místnostech, kde je teplo a vlhko, a kde zástupci druhu homo sapiens tráví nepoměrně víc času.
 

Přitom existuje řešení, které umožňuje nepřetržitou výměnu vzduchu, aniž by na vás foukal studený vichr z venku. Jmenuje se rekuperace a skýtá v sobě mnoho výhod.

Jak funguje rekuperace

Nejčastěji se rekuperační výměníky tepla osazují přímo do větracích jednotek. Rekuperaci lze využít skoro ve všech typech objektů. Ano, rekuperace do starého domu funguje stejně dobře jako rekuperace do novostavby. A tak, jako nahradí rekuperace větrání v rodinných domech, je toto řešení výhodné i pro průmyslové stavby, kancelářské budovy, úřady, banky nebo třeba bazény.

breathe easy.jpg

Rekuperace při větrání využívá energie vzduchu, který chcete vypustit z objektu ven. Tato energie předehřeje venkovní čerstvý vzduch, jenž putuje opačným směrem. Systém je natolik důmyslný, že u obou typů vzduchů umožní pouze výměnu tepla, nikoli žádných částic ve vzduchu obsažených. Čerstvý vzduch, který se dostane do vaší kuchyně, koupelny nebo obývacího vzduchu, má sice příjemnou, takřka pokojovou teplotu, ale pořád je to zdravý čerstvý vzduch, který chcete vy i vaše rodina dýchat.

Mýty spojené s rekuperací

"Rekuperace je vhodná jen pro pasivní domy."

modern passive house.jpg

Je pravda, že rekuperace je u pasivních domů něco takřka automatického – bez této technologie by pasivní dům nemohl dosahovat potřebných parametrů a stěží i hodnot pro nízkoenergetický dům. Ale to neznamená, že pro jiné stavby rekuperace vhodná není. Stačí, aby byl dům zateplený a měl nová okna. Pak lze rekuperaci instalovat a těšit se ze zdraví prospěšné technologie, která šetří vaši peněženku.

"Rekuperace je hlučná a obtěžuje."

control.jpg

Podobně jako se vylepšily pračky nebo vysavače, které jsou dnes mnohem tišší než kdysi, prošla vývojem i technologie rekuperace. Dnes si jí v domě snad ani nevšimnete. Leda byste přiložili ucho k vyústce – teprve tehdy si všimnete, že dochází k intenzivnímu proudění vzduchu.

"V trubkách rekuperace rostou plísně."

installation.jpg

K rekuperaci je zapotřebí potrubí, a někteří kritici čekají, že zde může dojít k růstu plísní. Jenže mikroorganismy nemají šanci se uchytit. Systém potrubí je kryt antibakteriální vrstvou.

Rekuperace pro a proti

Největším negativem rekuperace je samozřejmě pořizovací cena. O ní bude řeč v další kapitole. Nyní proberme výhody rekuperace.

1) Celoroční jistota čerstvého vzduchu, redukce nežádoucích pachů

V zimě už se nemusíte nutit otevřít okno. Větrací jednotka rekuperačního systému váš domov zásobuje nepřetržitě čerstvým vzduchem o příjemné teplotě.

2) Konec vlhkosti

Rekuperace by měla zajímat i majitele starších domů, zvláště těch, které jsou náchylné na kondenzace na stěnách. Žádná ze zdí není nadstandardně ochlazována, takže zde nejsou podmínky pro růst plísní.

3) Vhodné i pro alergiky

Díky kvalitním filtrům se s čerstvým vzduchem do domu nedostávají problematické pyly nebo polétavý prach.

4) Redukuje radon

Některé stavby trpí na vyšší koncentraci radonu. Rekuperace s lehkým přetlakem je efektivní řešení, jak se tohoto nebezpečného radioaktivního prvku zbavit.

Účinnost rekuperace

Účinnost rekuperace je jinými slovy účinnost zpětného získávání tepla. Pokud stoprocentní úspěšnost je hypotetické větrání bez ztráty energie a nulové se zase rovná klasickému větrání otevřením okna, (kdy je teplý vzduch bez užitku odváděn ven a studený přiváděn do místnosti, která se ochlazuje až na venkovní teplotu), pak se reálná účinnost rekuperace pohybuje někde nad 50 %. Tak vysokou účinnost mají klasické rekuperátory s deskovým výměníkem. Ještě kvalitnější modely se dostávají nad 75 až 80 %.

Čištění rekuperace

Rekuperaci je nutné pravidelně čistit, aby se nečistoty a bakterie nešířily v budově. Tyto nečistoty se ukrývají v odtahovém potrubí, ve výměníku, filtrech a na ventilátorech. Čištění se doporučuje provádět jednou ročně, a to v souladu s pokyny výrobce.

nahoru