Přeskočit na hlavní obsah

Šetřete planetu i vaši peněženku s ekologickými technologiemi

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik vody denně proteče vodovodními kohoutky ve vaší domácnosti? Jedná se o neuvěřitelná čísla, která ovlivňují nejenom vaši peněženku, ale také planetu. Podívejte se, jak můžete ušetřit s ekologickými produkty hansgrohe.

Teplé počasí, velké sucho, nedostatek sněhu, ale také vyšší produkce potravin má za následek úbytek podzemních vod. Voda je pro nás samozřejmostí, ale v důsledku klimatických změn a dalších aspektů může jít za pár let o nedostatkové zboží.

Strašáka v podobě nedostatku vody si začíná uvědomovat stále více českých domácností. Pokud jste se i vy rozhodli přispět svou troškou do mlýna, podívejte se, jak můžete vodou šetřit, aniž byste omezili svůj komfort.

 

Hansgrohe: ekologické technologie vám v tom pomohou

Nebojte se, na ekologické smýšlení nejste sami. Mnoho výrobců koupelnového a kuchyňského vybavení vymýšlí stále nové technologie, které zpříjemní vaši hygienu a zároveň ušetří pár litrů vody. Jedním z nich je například německá značka hansgrohe, pro kterou je udržitelnost jedním z pilířů.

 

Úspora vody s každou kapkou

Už nemusíte své vodovodní baterie vybavovat úspornými perlátory, které snižují průtok vody, a pak mytí rukou nebo nalití sklenice vody trvá věčnost. U umyvadlových baterií s funkcí hansgrohe EcoSmart můžete ušetřit až 60 % – a to bez omezení vašeho běžného komfortu. Jak je to možné? Tato technologie mísí vodu se vzduchem tak, aby šetřila vodu, ale zároveň vám dopřála plnohodnotný proud vody.  

hansgrohe ecosmarthansgrohe coolstart

Pokud vás tato technologie zaujala, máme pro vás dobrou zprávu – podobnou najdete i u sprchových hlavic. Technologie hansgrohe AirPower nasává vzduch přes nopky sprchy a mísí je s vodou. Na 1 litr vody připadají 3 litry vzduchu, které zajišťují úsporu vody, ale i maximální komfort.

 

Další tipy pro úsporu vody v koupelně

Sprcha nebo vana?

Věčný boj sprchy a vany můžeme vidět při každém budování koupelny. Pokud se nemůžete rozhodnout, jestli upřednostnit vanu, či sprchu, podívejte se na to také z té ekologické stránky. Plná vana spotřebuje okolo 100 litrů vody, zatímco sprcha 20–100 litrů podle rychlosti vašeho sprchování.

Dalším tipem je vypínání vody při nanášení sprchového gelu, mýdla nebo šamponu.

hansgrohe

Čištění zubů pod tekoucí vodou

Pokud jde o čištění zubů, jsou pouze dvě skupiny lidí – jeden tábor vypíná vodu při čištění zubů a ten druhý ji nechává téct celou dobu. Patříte do skupiny číslo 2? Pak vás bude nejspíše zajímat, že jedním čištěním zubů přicházíte o 25 litrů vody. Pokud si čistíte zuby 2–3x denně, je to celkem 50–75 litrů. A to počítáme pouze vás a ne celou domácnost, která může mít stejné návyky.

 

Ekologické splachování

Ještě stále máte na své toaletě jednočinné splachování? Klasickou nádržkou WC proteče 9 litrů vody, zatímco moderní duální splachovací systém je nastaven většinou na 4,5 litru nebo dokonce až na 3 litry vody. Rozdíl pocítíte s každým spláchnutím.

 

Další tipy pro úsporu vody v kuchyni

Ruční mytí nádobí versus myčka

Z koupelny se postupně přesouváme do kuchyně, kde je spotřeba vody také vysoká. Myjete nádobí pod tekoucí vodou? Pak vás bude zajímat, že spotřebujete přibližně 20–40 litrů vody na jedno mytí. O víkendu, kdy myjete nádobí častěji, se můžete dostat až na číslo 200 litrů. To jsou dvě plné vany vody.

Jak to vyřešit? Pořiďte si myčku – jeden mycí cyklus spotřebuje pouhých 9–13 litrů vody. Pokud si myčku nemůžete pořídit, myjte nádobí v napuštěném dřezu. Ušetříte tím několik litrů vody.

 

Mytí ovoce a zeleniny

Ani při vaření nemusíte plýtvat vodou. Stačí vyměnit oplachování ovoce a zeleniny pod tekoucí vodou za lázeň v misce. Vodu z misky můžete použít například pro zalití květin ve vaší domácnosti.

Jaké tipy pro úsporu vody v domácnosti používáte vy? Podělte se s ostatními na našem Facebooku.  

nahoru