Přeskočit na hlavní obsah

Užitečné tipy, jak vyčistit odpad u dřezu

Často si to ani neuvědomíme a spláchneme do dřezu něco, co není příliš vhodné. A tak čas od času přestane odtékat odpad, a co hůř – line se z něj nepříjemný zápach. Co v takové chvíli dělat? Instalatéra nevolejte. Díky našim radám si s tímto problémem poradíte sami!

Problémy s odpady začínají nevinně. Někdy se nám jen zdá, že je v kuchyni nepříjemně cítit odtok, avšak nevěnujeme mu pozornost. Většinu z nás ani nenapadne, že je potřeba se o něj pravidelně starat. Říkáte si, proč? Vždyť každý den proteče odpadními trubkami spoustu vody, do odpadu neházíte nic velkého, tak co by ho mohlo ucpat? Nemá přeci důvod jakkoli zapáchat.
 

Proč se odpad ucpává?

Vznik problému s ucpaným odpadem v kuchyni není otázkou několika dní nebo týdnů. Často je to otázka několika měsíců nebo třeba i let. Každým dnem na stěnách trubek ulpívají zbytky jídla, tuk, slupky, skořápky, úlomky kostí a jiné nečistoty. Takto se trubky pomalinku zanášejí, až se jednoho dne ucpou. Pokud se ucpaný odpad předem ohlásí zápachem a vy včas zareagujete, máte vyhráno. V opačném případě ponesete nepříjemné následky.

GROHE dřez


Pomocník jménem zvon

Nejprve zkuste odpad vyčistit klasickým zvonem. V obchodě můžete vybírat mezi několika druhy a rozhodně se vyplatí jej doma mít. Ale jak na to? Dřez zavřete špuntem, napusťte do něj alespoň 10 centimetrů teplé vody a mokrým hadrem ucpěte přepadovou vpusť. Následně odzátkujte, nasaďte zvon na odtok a vytvářením podtlaku se pokuste odpad protáhnout. Pracujte se zvonem tak dlouho, dokud voda nebude plynule odtékat.
 

Vše vyřeší jedlá soda a ocet

S čištěním odpadu může pomoci také jedlá soda a ocet. Stačí, když do sifonu umyvadla nasypete půl šálku jedlé sody a zalijete ji šálkem (nejlépe horkého) octa. Chvíli počkejte, než opadne pěna, a nakonec výlevku důkladně propláchněte proudem horké vody. Pokud je to potřeba, celý proces zopakujte. Uvidíte, že ucpaný odpad bude rázem minulostí.

TIP SANITINO: Místo jedlé sody můžete použít prášek do pečiva nebo zcela obyčejnou kuchyňskou sůl. Účinek bude stejný.

Ať už si vyberete jakoukoliv z našich rad, myslete na to, že tyto ekologické prostředky musíte v odpadu nechat působit mnohem déle než jejich chemické příbuzenstvo.
 

Biologická cesta

Za zmínku stojí také biologické enzymatické přípravky. Obsahují nezávadné bakterie, které rozkládají organické látky usazené v potrubí a zároveň nenarušují jeho povrch. Před čištěním tímto způsobem je třeba nastartovat biologické procesy. Nechte proto potrubím protékat teplou vodu po dobu minimálně 30 sekund. Poté vlijte doporučené množství přípravku do odpadního otvoru a spláchněte 0,5 l vlažné vody. Tento proces se vyplatí provést na noc, jelikož přípravky většinou působí až 8 hodin. Při silném znečištění můžete celý proces druhý den zopakovat.
 

Opatrnost na prvním místě

Pokud vkládáte naději spíše do chemických přípravků, nezapomínejte na dodržování pokynů k použití a na ochranu svého zdraví. Pracujte s nimi s maximální opatrností a vždy používejte ochranné prostředky jako chemicky odolné gumové rukavice, brýle a zástěru. Nad čištěný odpad se nenaklánějte.

TIP SANITINO: Z naší nabídky můžeme doporučit například čisticí prostředek RAVAK TurboCleaner, který si hravě poradí i s opravdu zanedbaným odpadem!
 

Prevence klíčem k úspěchu

Abyste se nedostali do podobných problémů, nezapomínejte na prevenci. Stačí, když si za pár korun pořídíte do odtoků sítka, která zachytí všechny nečistoty. K dostání jsou v kovové i plastové variantě, a dokonce jsou součástí některých dřezů, takže vypadají mnohem elegantněji. Sítko stačí pravidelně čistit a jistě nám dáte za pravdu, že je jednodušší jednou za pár dní vyčistit sítko než opakovaně řešit neodtékající, a ještě k tomu zapáchající sifon.

Franke dřez

Řada lidí si způsobuje nemalé potíže také tím, že do odpadu splachuje zbytky tuků. Vychladlé kuchyňské oleje raději slijte do PET lahve a vložte do specializované sběrné nádoby u kontejnerů nebo odevzdejte ve sběrném dvoře. Jestliže potřebujete umýt mastné nádoby, je vhodné maximum tuku odstranit ubrouskem nebo papírovou utěrkou. Pokud používáte sádlo, nechte ho ztuhnout a poté jej vyhoďte do komunálního odpadu. Pro pravidelnou preventivní péči a udržení průchodného odpadu můžete vyzkoušet již zmiňovanou sodu a ocet. 

Související produkty

nahoru