Přeskočit na hlavní obsah

Od porcelánu až po elektronický bidet. Tak by se jednoduše dala shrnout historie světoznámé značky Villeroy & Boch. Její historie je ale mnohem pestřejší. Pojďte se s námi podívat na nejzajímavější milníky značky, která letos slaví své 275. narozeniny!
 

Značku Villeroy & Boch znají lidé po celém světě díky designovému porcelánu, keramickým dlaždicím, ale také díky velice kvalitním produktům do koupelny. Málokterá globální značka se může pochlubit tak pestrou a rozmanitou historií jako právě Villeroy & Boch. Pojďte se podívat, jaká byla cesta od prvních misek až po vybavení kompletní koupelny. Poznejte historii značky, která zvládla výzvy času, ale také politické i společenské změny díky své vytrvalosti, inovativnímu myšlení a atraktivnímu designu.

villeroy boch

Od kanónů k porcelánu

Původní zakladatel značky Francois Boch vyráběl železo a kanóny pro francouzský královský dvůr. Ale rozhodl se změnit obor a zaměřit se na v té době mladý, ale perspektivní obor – výrobu porcelánu.

Porcelán byl v té době velice drahý a ceněný jako zlato. Takže nebyl jediný, kdo se tomuto oboru začal věnovat, ale narozdíl od konkurence, Francois Boch myslel inovativně. Se svými 3 syny založil v roce 1748 malou keramickou dílnu, která nebyla úplně obyčejná. Hrnčířská kola poháněla voda, což bylo v té době nevídané. Díky tomu byla výroba mnohem efektivnější a rychlejší, takže mohl Francois ušetřený čas věnovat originálnímu designu.

Povolení od Marie Terezie

Lucembursko bylo jedním z největších odběratelů tohoto porcelánu, proto chtěla rodina založit 2. keramickou dílnu právě tam. V roce 1766 předložil Francoisův syn Pierre-Joseph vládě žádost o povolení zřídit manufakturu v provincii Lucemburska. Z mnoha přihlášených společností dala Marie Terezie povolení právě jemu. Vznikla série porcelánu s názvem Alt Luxemburg s kreativním vzorem Brindille, což jsou malé modré květy na úponku, a mnoho dalšího.

První mechanické stroje

V roce 1809 Jean-François Boch koupil bývalé benediktinské opatství v Mettlachu a zřídil tam vysoce moderní dílnu. V této dílně využívali dělníci mechanizované stroje na výrobu nádobí, které Jean-François Boch sám navrhnul. Tyto vynálezy pomohly k další průmyslové revoluci značky a také k sériové výrobě nádobí.

villeroy boch 1809

Falešný porcelán z kameniny

V roce 1829 vyvinul Jean-Francois Boch nový typ kameniny, která byla zářivě bílá a extrémně tvrdá. Vypadala jako porcelán, ale byla podstatně levnější. Díky tomuto materiálu už nebyl porcelán výsadou šlechty a bohatých vrstev. Jeho levnější variantu si mohl pořídit každý. Za tento materiál dostala firma v roce 1822 na první pruské obchodní výstavě v Berlíně zlatou medaili. A následně několik dalších mezinárodních ocenění.

Fúze a svatba

Dalším milníkem pro značku byla fúze s tehdejším konkurentem Nicolasem Villeroyem, majitelem továrny na kameninu. Stejně jako Francois Boch, byl i Nicolas Villeroy průkopník ve svém oboru – jako první využíval na výrobu keramiky uhlí jako palivo. A experimentoval i se vzorovým tiskem, což mělo zrychlit výrobu. 

Pro plánovanou expanzi dávalo smysl spojení obou firem, takže v roce 1836 vznikla společnost Villeroy & Boch. Společnost, která využila silné stránky obou rodinných firem – kreativitu, originální design, podnikatelského ducha, výrobní kapacitu a inovativní myšlení. Později došlo také ke spojení rodin, protože své „Ano” si řekly děti obou zakladatelů.

První koupelny v bytech

Koncem 19. století těžila firma Villeroy & Boch z archeologických objevů a začala tvořit kopie římských kachlí. Díky tomu se dostala do segmentu sanitární keramiky. Když se koupelny začaly stávat běžnou součástí bytů, značka tvořila umyvadla a vany ve velkém. Klíč k velkosériovým sériím spočíval v technice lití tekuté keramiky do forem

historie villeroy boch

Sláva po celém světě

Díky svým inovacím, kvalitě výrobků, obchodnímu talentu a originálnímu designu se společnost Villeroy & Boch stala velice oblíbeným globálním hráčem na trhu. Firma dodávala nádobí do královských rodin, ale získala také několik prestižních zakázek. Keramické dlaždice zdobí Velké moskevské divadlo v Rusku, chodby a kajuty 1. třídy na Titanicu, Hollandův tunel spojující ostrov Manhattan v New Yorku s Jersey City nebo zámek knížete z Thurnu a Taxisu v Regensburgu.

Villeroy & Boch dnes

Značka Villeroy & Boch prošla úspěšně celým 20. stoletím, i když během světové války byly zničeny některé její výrobní budovy. A nyní je známá po celém světě a to nejenom ve světě porcelánu, ale také ve světě koupelen a wellness.

Společnost se zaměřuje na kvalitní produkty s originálním designem hned v 5 hlavních segmentech:

 1. kuchyňské nádobí
 2. vybavení hotelů a restaurací
 3. kuchyně – kuchyňské dřezy a dřezové baterie
 4. koupelny a wellness – záchody a toalety, umyvadla, vany, sprchové vaničky, zrcadla a další.
 5. podlahy   

soucasnost villeroy boch

Klíčem k úspěchu firmy jsou i nadále inovace, využití moderních technologií, spolupráce se světovými designéry a samozřejmě pestrá nabídka prémiových produktů.

 

Další zajímavosti o Villeroy & Boch

 • Inovativní řešení: hrnčířská kola poháněná vodou, tisk na porcelán, mechanické stroje pro snadnější práci, uhlí jako palivo
 • V roce 1812 Pierre-Joseph Boch založil komplexní sociální pojištění, ze kterého čerpal inspiraci Bismarck o 70 let později.
 • V roce 1852 Eugen von Boch obnovil římskou podlahovou mozaiku, kterou objevili archeologové v okolí Mettlachu. Od roku 1852 vyráběla firma kachličky inspirované touto mozaikou pod názvem Mettlacher Platten.
 • Od roku 1856 firma vyráběla také cihlová kamna.
 • Roku 1876 začala výroba prvních přenosných umyvadel.
 • Villeroy & Boch dodával speciálně vyrobené zboží také Ludvíkovi II. Bavorskému.
 • V roce 1879 uvedla firma Villeroy & Boch na trh umělecké terakotové předměty, které byly odolné vůči povětrnostním vlivům.
 • Vincent van Gogh namaloval portrét svého přítele Eugèna Bocha, který dnes visí v Musèe d'Orsay v Paříži. Jde o portrét s názvem Der Dichter (Básník).
 • V roce 1924 začala firma používat potisk porcelánu pomocí měděných plátů, do nichž se předem vyryl vzor.
 • Villeroy & Boch vyrábí od roku 1955 papežské nádobí.

275. narozeniny

“275 let Villeroy & Boch, to je dědictví a budoucnost současně”, zdůrazňuje Frank Göring, generální ředitel Villeroy & Boch od roku 2007. “Jsme hrdí na toto zvláštní výročí společnosti a těšíme se na oslavu společně s našimi zaměstnanci, zákazníky a partnery po celém světě”.

Od roku 1748 je Villeroy & Boch synonymem kvality, luxusní estetiky a progresivních nápadů. Od samého počátku bylo cílem Villeroy & Boch navrhovat domy, ve kterých si lidé mohou užívat okamžiky života. Villeroy & Boch tak mění obyčejné domy v domovy.

A my značce přejeme, aby stejně skvěle zvládla i dalších 275 let!

Související produkty

nahoru