Přeskočit na hlavní obsah

Zařizujete si koupelnu a toužíte po něčem originálním? Chcete se odlišit a koupelnu si zařídit jednoduše a přitom rafinovaně? Pokud jste odpověděli ano, je industriální styl právě pro vás! Poznejte jeho jedinečnost a ponořte se s námi do této továrenské atmosféry!

Industriální koupelna využívá kouzla starých továrních hal a průmyslových prostorů z doby industrializace. Jedná se o nekonvenční řešení s výraznými architektonickými prvky, které mění vnímání prostoru. Tento styl vznikal v New Yorku a v Londýně v 60. a 70. letech minulého století, kdy se ve městech zdražovaly nájmy a umělci si v opuštěných továrnách zařizovali bydlení i ateliéry.

Jeho popularita rostla a dnes je oblíbený nejen umělci, ale také mladými páry, studenty i rodinami. Stále více domácností dává přednost originálním koupelnám v industriálním stylu. Nebudeme vám lhát, tento styl není pro každého, ale pokud jeho kouzlu podlehnete, vytvoříte neotřelou koupelnu, která nikdy nevyjde z módy!
 

Pro koho je industriální styl vhodný?

Industriální styl je drzý, neotřelý a plný originálních řešení. Najdou se v něm hlavně lidé, kteří jdou rádi vlastní cestou a nebojí se výzev. Tento styl rozhodně není pro milovníky květin, ale spíše pro obdivovatele drsnější krásy. 

industrial styl
  

Typické prvky industriální koupelny

A co industriální styl charakterizuje? Co se týče materiálů, nejvyužívanější je rozhodně kov, beton, kámen, masivní dřevo, ale i čiré sklo. Vzájemné propojení těchto materiálů totiž koupelně dodá ten pravý průmyslový šmrnc. Velmi působivě vypadají také odkryté cihly, obnažené trubky, vysoké stropy, prosklené prvky, rámové konstrukce nebo neopracované podlahy. To, co by jeden považoval za nedokonalost, se industriální styl snaží brát jako svou přednost

Paleta barev zde není tak široká jako u ostatních stylů, nejvhodnější je použít jemné odstíny šedé až antracitové. Pokud vám přijde šedá koupelna nevýrazná, oživte ji červenou nebo oranžovou barvou, například již zmíněnými odkrytými cihlami. Nemusíte se bát ani kontrastů černé a bílé. Kromě toho, že jde o nesmrtelnou kombinaci barev, jde také o trend v industriálním stylu.

TIP SANITINO: Nebaví vás nevýrazné bílé kachličky? Zvýrazněte je tmavou spárou a doplňte koupelnu o černé profily sprchové stěny a tmavé vodovodní baterie. Výsledek vypadá opravdu skvěle!

 

Dekorace s mírou

Koupelna industrial v sobě skrývá mnoho podob a díky zakomponování důmyslných doplňků rozhodně nemusí působit studeně. Tmavou koupelnu můžete rozzářit o drobnosti v červené nebo oranžové barvě, ale můžete využít také sklo. Ve vaší industriální koupelně se budou skvěle vyjímat například luxfery, reflektory nebo volně visící žárovky.    

Jako další dekorativní prvky lze použít výrazné šrouby, staré tovární lampy, odhalené kovové mechanismy či obyčejnou strukturu materiálu jako takovou. Pokud vám v koupelně vedou měděné trubky, v žádném případě je neschovávejte. Důraz na vše přiznané dodá koupelně to pravé kouzlo!
 

Jaké produkty vybrat?

Foto z Collection 2021_Stránka_014_Obraz_0004 (1).jpg

Sprchový kout jako dominanta

Jaké jiné sprchové kouty by se industriálnímu stylu přizpůsobily víc než ty s černými profily? Černá je barva, která nikdy nevyjde z módy a do továrenského prostředí zkrátka patří. Působí elegantně a zároveň ve vaší koupelně vyvolá mírně drsnější atmosféru. Velmi efektní je nainstalovat sprchový kout přímo na podlahu bez sprchové vaničky. Takové provedení skvěle doplní černé sprchové kanálky pro odvod vody. Užijte si relaxaci s vůní historie!

TIP SANITINO: Tmavé sprchové kouty najdete například v sériích POLYSAN Zoom line, Gelco Cure black nebo RAVAK Supernova. Můžete je doplnit i o tmavé sprchové vaničky Jika Cubito Pure, Villeroy & Boch Subway Infinity, Ideal Standard Ultra Flat S nebo Geberit Sestra.  

A co vana?

shutterstock_1315068434.jpg

„Mohu mít v industriální koupelně vanu?“ Jasně, že ano! Své oblíbené relaxace ve vaně se nemusíte vzdát ani v tomto továrenském stylu. Podobně jako u retro koupelen i v tomto případě volte spíše volně stojící vanu do prostoru. Pokud ladíte svou sanitární keramiku do tmavých barev, můžete zvolit i tmavou barvu vany. Ale nic nezkazíte ani klasickou bílou barvou.

Vanu nezapomeňte doplnit o vanovou baterii na podlahu v barvě a designu ostatních vodovodních baterií.   

Jakou vybrat baterii?

Velmi důležitým prvkem každé koupelny jsou také vodovodní baterie. Vybírejte ty v mosazných odstínech, v bronzovém vzhledu nebo v černé. Pokud hledáte baterie, na kterých nebude vidět každá kapka vody, jako tomu často bývá u lesklého chromu, zvolte si produkty v úpravě kartáčovaný nikl.

Sapho_SKA101dn3.jpg

Koupelnový nábytek v industrial stylu

Řešíte, na jakou skříňku nebo podstavec umístit umyvadlo? Ideálním řešením jsou konstrukce s policí – například ze série SAPHO Ska nebo SAPHO Skara. Další variantou jsou skříňky z tmavého dřeva. Industriálnímu stylu nesluší galerky se zrcadlem, ale nemusíte zoufat. K dispozici jsou i velká zrcadla s tmavými rámy. Vybrat můžete i zrcadla bez rámu.   

Osvětlení

Záležet si dejte i na výběru svítidel. V koupelně v industriálním stylu skvěle vyniknou žárovky visící ze stropu nebo osvětlení s kovovými prvky. Pokud chcete něco opravdu originálního, projděte bazary nebo různé bleší trhy. Divili byste se, jak často v nich najdete skutečné poklady. Kdo ví, třeba budete mít štěstí a najdete starou tovární lampu nebo reflektor.

Sanitární keramika

Jaká sanitární keramika patří do industriální koupelny? Díky kombinaci bílé a tmavé můžete využít v tmavých koupelnách standardní bílou keramiku. Pokud máte světlé obklady, můžete se osmělit a vybrat si tmavé modely. V dnešní době není problém sehnat černý záchod, umyvadlo nebo vanu. Výrobci myslí i na originální styly v koupelně a tomu můžete přizpůsobit i svůj nákupní košík.
 

Relaxace v industriální koupelně

Industrial koupelna jen tak neomrzí. Pokud jste její kráse již podlehli, nebudete se dívat po jiné. Při každé návštěvě pocítíte její neotřelý nádech a po náročném dni se v ní velmi dobře zrelaxujete.

industriální koupelna

Chcete více inspirace?

Sledujte nás na sociálních sítích! Najdete nás na FacebookuInstagramu, ale i na Pinterestu. Pokud vás zajímají hlavně industriální koupelny, podívejte se na naši nástěnku věnovanou těmto úchvatným a originálním interiérům. 

 

nahoru