Přeskočit na hlavní obsah

Vybrat obklady do koupelny je někdy pořádný oříšek. To, co se líbí nám, nemusí totiž slušet samotné místnosti, a navíc ne každý obklad je vhodný na zeď nebo naopak na podlahu. Na co se při výběru obkladů do koupelny soustředit?
 

obkladac.jpg

Obklad není dlažba!

Prvním krokem při výběru obkladů je volba vhodných materiálů. Setkat se můžete s dvěma termíny: obklad a dlažba. Dlažba je primárně určena pro podlahy, ale bez obtíží ji lze použít i na stěny. Oproti tomu obklad je určen pouze na stěny. Důvodem jsou jiné vlastnosti materiálu i technologie zpracování. Obklad není pochozí, proto by při takovém zatížení mohl prasknout.

Jaké obklady do koupelny? Barva a styl

Obklady do koupelny by měly navazovat na styl celé domácnosti. Sáhnout můžete po tradičních vzorech, ale rozhodně neprohloupíte, když se soustředíte na méně běžné dekory. Pokud jste zastánci přírodních vzorů, existuje skvělá varianta dekorů dřeva, a to včetně propracovaných suků. Milovníci minimalismu jistě ocení jemný mramor či hru matné a lesklé, fanoušci industriálního stylu pak jistě s nadšením přivítají dekor betonu. Na své si samozřejmě přijdou i ti, co sází na retro, rustikální či boho styl. Základním pravidlem i zde je však „méně je více“.

koupelna_1.jpg
vyrazne obklady.jpg

Obklady v koupelně jako dominanta

Koupelna bývá relativně malou místností, proto je třeba volit pečlivě i s ohledem na budoucí vybavení. Koupelna by měla být místem relaxace, proto je třeba jednotlivé prvky sladit. Neměly by se přetahovat o vaši pozornost a způsobovat vám tik v oku. Pokud vsadíte na výraznější obklady, mělo by vybavení být spíše umírněnější a bez zbytečných ozdob. Skvěle však funguje práce s kontrasty, ať už ve formě matu a lesku, barevnosti nebo minimalismu a zdobných prvků.

Jaké obklady do koupelny: lesk vs. mat

Skvělou volbou, jak místnost oživit je pohrát si se světlem a odlesky. Zatímco lesklé obklady světlo odráží a koupelnu tak prosvětlují a opticky zvětšují, matné pak dodávají na útulnosti a vytváří intimní prostředí. Z hlediska praktičnosti jsou matné obklady vhodné zejména do domácností s malými dětmi nebo zvířaty. Jednoduše se lépe udržují. Matné povrchy mají také výrazně lepší protiskluzové vlastnosti, což se v koupelně hodí dvojnásob, proto se doporučují zejména pro dlažbu určenou na podlahu.

koupelna_2.jpg

Obklady do malé koupelny

Jaké obklady do malé koupelny? Už dávno neplatí, že velké obklady jsou pro malou koupelnu tabu. Naopak. Můžete je využít jako nádhernou dominantu místnosti v kontrastu s obklady v jiné velikosti nebo ozdobných lišt. Obdélník místnost navíc příjemně zvětší. V případě obkladů do malé koupelny se využívá velikosti 30×60 cm. V případě podlah se využívá čtverců 60×60 cm. Další otázkou je, kam až obklady budou sahat… Obvykle se koupelna obkládá do stropu, ale v případě, že by vycházel nepěkný ořez, doporučujeme spíš obklad ukončit dříve. Řešením může být také vložení ozdobných lišt. Vězte, že ne každá stěna musí být obložena!

Praktické a elegantní

strukturovany.jpg

Obklady v koupelně jsou značně namáhaným vybavením, proto volte pečlivě i s ohledem na budoucí údržbu. Počítat musíte nejen s nečistotami všeho druhu, ale také vodním kamenem a zaschlými kapkami vody. Maskovacím manévrem pro tyto nečistoty je volba matných obkladů s nápaditější strukturou.

Další otázkou jsou spáry – čím více, tím častější a zdlouhavější údržba. Variantou je vybrat tzv. rektifikovaný obklad, jehož hrany jsou zabroušené na přesný rozměr a spára je pak maximálně 2 mm. Tento rozměr je okem téměř neviditelný a výrazně usnadní vaši snahu udržet koupelnu krásnou a čistou. I zde můžete vsadit na velkoformátové obklady, kdy doporučujeme pečlivě plánovat spárořez, aby na sebe jednotlivé spáry navazovaly.

Pár tipů pro výběr obkladů do koupelny

  • Pořiďte vždy o něco více obkladů, než je nutné. Důvodem je, že každá šarže se barevně trošku liší (pořád se jedná o přírodní materiál) a v případě „nehod“ pak budete v nepříjemné pozici.
  • Dlažba by měla být první volbou v případě, že plánujete podlahové vytápění. Vcelku rychle se prohřeje a není tak citlivá na změnu teplot. Přesto je třeba vhodnost vybraného produktu ověřit.
  • V ideálním případě vyberte obklady od jednoho výrobce. Zajistíte si jejich kompatibilitu.
  • Při výběru obkladů se na ně podívejte i na denním světle – vyjděte ven ze vzorkovny. Řada výrobců nabízí i zapůjčení vzorků domů.
  • Před objednávkou si nechte udělat grafický návrh, možná zjistíte, že některé složky se k sobě nehodí až tak, jak se na první pohled zdálo.
  • Dlažba v koupelně by měla mít co nejvyšší protiskluz (škála je R9–R13, přičemž R13 se používá pro nejvíce zatížené prostory).

 

nahoru