Přeskočit na hlavní obsah

Mají rády teplo, tmu a vlhko, člověku neškodí, ale dokážou vystrašit a pořádně znepříjemnit ráno. Řeč je o rybenkách domácích – bezkřídlém hmyzu, který se vyskytuje především v koupelnách. Objevily se i u vás? Máme pro vás několik způsobů, jak se jich jednoduše zbavit!

Něco málo o těchto nezvaných hostech

Rybenka domácí (Lepisma saccharina) je malý hmyz, jehož pojmenování vychází z podobnosti jeho těla s rybami: připomíná je nejen tvarem, ale i povrchem, který pokrývají stříbřité šupinky. Rybenky žijí cca tři roky a za tu dobu samičky nakladou okolo stovky vajíček. Není se co divit, rozmnožují se totiž celoročně. Vyhovuje jim tma, teplota pohybující se mezi 22–27 °C a vysoká vzdušná vlhkost. Ideální podmínky k životu tudíž mají právě v koupelně, ale i na toaletě nebo ve spíži. Přímé světlo jim vadí, proto pokud rozsvítíme, okamžitě prchají do úkrytu.

Konzumují zbytky jakýchkoliv sacharidů a škrobů. V jejich jídelníčku najdeme papír, různé drobečky, mouku i kobercové lepidlo. Bez potravy ale vydrží i několik měsíců. Pokud se přemnoží, mohou se vydat i do jiných částí domu a poškodit staré knihy nebo fotografie, koberce, záclony, bavlněné a vlněné oblečení, naškrobené ložní prádlo ale i kožené výrobky.
 

Voňavě a účinně

Na rozdíl od nás rybenky nemají rády vůni levandule. Stačí si pořídit pár svazečků nebo látkových pytlíčků naplněných usušenými květy této bylinky a rozmístit je po místnosti, kde hmyz přebývá. Pokud ji neseženete, nahraďte ji éterickým levandulovým olejem. Každý den nakapejte pár kapek do každého rohu.

Rybenky odpuzuje také vůně vanilky. Různé náhražky typu čajových svíček s vanilkovým aroma, deodorační spreje ani vanilinový cukr ale nefungují. Pořídit musíte pravé vanilkové lusky. Podélně je rozřízněte a poté nakrájejte na malé kousky. Následně je rozmístěte ve vaší koupelně a soustřeďte se především na vlhké rohy. Za pár dní tento proces zopakujte a uvidíte, že se počet rybenek výrazně sníží.

levander


Bramborová past

Dalším osvědčeným trikem je bramborová past. Její výroba je snadná. Nastrouhejte syrovou bramboru a večer ji umístěte na podložku tam, kde se rybenky vyskytují nejčastěji. Ráno tuto podložku odnesete a spolu s lapeným hmyzem vyhodíte. Podobně údajně funguje i starý vlhký hadřík, který poprášíte obyčejnou sádrou a položíte ho na zem. Ráno ho pak propláchnete horkou vodou.

TIP SANITINO: Ekologickou past můžete vyrobit také z melasy a octa v poměru 1:2.
 

Likvidace rybenky pomocí křemeliny

Posledním způsobem, jak účinně zlikvidovat rybenky, je použití křemeliny. Tuto nezpevněnou sypkou horninu, tzv. rozsivkovou zeminu, která je tvořena převážně opálovými schránkami rozsivek, seženete například v domácích potřebách nebo v drogerii. Ve večerních hodinách křemelinu rozsypte do všech temných zákoutí vaší koupelny a ráno uvidíte výsledek.
 

Chemická cesta

Pokud nevěříte babským radám a nevadí vám použití chemie, vyzkoušejte osvědčené chemické přípravky. V nabídce jich najdete opravdu spoustu – od různých druhů pastí a lepivých pásků až po posypy a spreje. Dané produkty ale většinou likvidují i další druhy hmyzu v domácnostech, informaci o účinku na rybenky tak často najdete až po pročtení podrobné specifikace. Aplikaci posypů a sprejů důkladně zvažte, zvláště pokud doma máte děti nebo domácí mazlíčky. Ve většině případů totiž obsahují insekticidy a biocidy.
 

Boj s rybenkami může vyhrát také borax

Rybenky můžete zlikvidovat také pomocí boraxu. Jedná se o minerál, který je běžně k dostání v drogeriích. Borax smíchejte s cukrem v poměru jedna ku jedné a touto směsí posypejte místa, kde se rybenky nejvíce pohybují. Druhý den směs důkladně ukliďte.
 

Prevence klíčem k úspěchu

Aby se k vám tyhle potvůrky už nikdy nevrátily, udržujte všechna choulostivá místa co možná nejsušší. Podlahu vždy pečlivě vytřete, často větrejte a pusťte dovnitř světlo. Jednoduše dbejte na pravidelný úklid.

Pokud navrhujete nebo rekonstruujete koupelnu, uvažujte prakticky. Vyberte si sanitární techniku i koupelnový nábytek s ohledem na jejich údržbu. Z tohoto hlediska jsou nejvhodnější prvky z nerezové oceli, které se jednoduše čistí, rychle schnou a nečistoty se na nich zbytečně neusazují. To se týká především podlahových vpustí, sprchových žlabů, ale také odvodnění a sifonů.

A pokud vás zajímá více o úklidu koupelny, přečtěte si také naše další články:

nahoru